Z Piotrem Krzystkiem, prezydentem Szczecina, miasta, w którym w tym roku realizowanych jest szereg priorytetowych inwestycji, rozmawia Marta Śniegocka.

Na początku lipca inwestycja Porty Zalewu Szczecińskiego otrzymała dofinansowanie w wysokości 21 mln zł. Jak duży wpływ ten projekt, Pana zdaniem, będzie miał na rozwój miasta?
Nie bez podstawy projekt ten wpisano na listę kluczowych w naszym regionie. Wzmocnienie infrastruktury wodnej w zakresie poprawy żeglugi, jest jednym z naszych priorytetów. Nie ulega wątpliwości, że nasze województwo jest jednym z niewielu regionów w Polsce, który posiada tak ogromny potencjał. Projekt Portów Zalewu Szczecińskiego go wzmacnia. Po jego realizacji poprawi się jakość żeglugi, po Zalewie Szczecińskim będą mogły pływać jachty i żaglowce o zanurzeniu pełnomorskim. Dzięki inwestycji powstanie sieć portów tworzących szlak.

A co z inwestycją, która ma powstać przy ulicy Krasińskiego?
Ta inwestycja również jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. W okolicy prowadzimy kilka ważnych inwestycji. Jedną z nich jest największa i najważniejsza inwestycja drogowa w Szczecinie – V odcinek obwodnicy śródmiejskiej wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Krasińskiego. Nowy fragment obwodnicy połączy ul. Krasińskiego z ul. Arkońską. Arteria będzie miała dwa pasy ruchu w każdymi kierunku, ścieżki rowerowe, chodniki. Przebudowany zostanie także wiadukt kolejowy przy ul. Arkońskiej/Niemierzyńskiej oraz skrzyżowania leżące na trasie obwodnicy. Koszt budowy to 65 milionów złotych.

Pozostając jeszcze przy temacie dofinansowań, które wspomagają rozwój gospodaraczy miasta zarządzanego przez Pana, chciałabym zatrzymać się na aspekcie ekologicznym miejskich inwestycji. Niedawno została podpisana umowa na dofinansowanie w wysokości 255 mln złotych budowy spalarni śmieci...
Duże miasta borykają się z dwoma wielkimi problemami w zakresie gospodarki komunalnej. Jest to gospodarka wodno-ściekowa oraz gospodarowanie odpadami. Pierwszy z tych problemów w Szczecinie już rozwiązaliśmy. Teraz zabieramy się za drugi z nich. Dzięki budowie spalarni nasze miasto będzie bardziej ekologiczne i rozwiąże swoje kłopoty ze śmieciami. To ważne, ponieważ Polska została zobowiązana przez Unię Europejską do redukcji aż o 60 procent śmieci składowanych na wysypiskach. W najbliższym czasie ogłoszony będzie przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj. Wybraliśmy drogę przetargu nieograniczonego, jednostopniowego. Szczecin jest nadal w czołówce miast spalarniowych. Jako trzecie miasto podpisał umowę na dofinansowanie. Jako jedno z nielicznych ma prawomocną decyzję środowiskową. Jako jedyne ma już wybraną pomoc techniczną i inżyniera kontraktu oraz podpisane z nimi umowy. Jako nieliczne ma aktualny plan zagospodarowania przestrzennego - przygotowany w oparciu o tzw. strategiczne planowanie środowiskowe. Ma też prawo do nieruchomości, na której będzie budowana spalarnia, a i z tym borykają się niektóre miasta.

Czy władze Szczecina mają również tak konkretne plany wobec zbrojonych obecnie terenów przy ul. Puszczykowej i Sowiej w Kijewie?
Obie ulicy były objęte programem Poprawa Jakości Wody w Szczecinie. Aktualnie uzbrajamy teren w infrastrukturę drogową. Działki położone w rejonie tych ulic nie należą już do gminy.

Szczecin, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, ustalił budżet na rok 2012. Jakie inwestycje są w tym planie priorytetowe?
Szczecin aktualnie realizuje bardzo ambitny plan inwestycyjny. Miasto na chwilę zamieniło się w plac budowy. Jestem przekonany, że wszystkie te inwestycje będą miały wpływ na rozwój gospodarczy regionu, bo każda przynosi miastu korzyści. Inwestycje drogowe, takie jak przebudowa ulicy Struga - najważniejszej arterii wjazdowej do Szczecina, kolejny etap obwodnicy śródmiejskiej, budowa Trasy Północnej czy przebudowa od lat nieremontowanych Arkońskiej i Niemierzyńskiej, poprawią komfort jazdy kierowców i bezpieczeństwo ich wszystkich użytkowników. Inwestycje kulturalne i sportowe takie jak budowa nowego, nowoczesnego gmachu filharmonii i hali widowiskowo-sportowej przyciągną turystów. Nie zapominamy o inwestycjach w turystykę, remontujemy szczecińskie bulwary, rozbudowujemy bazę turystyki żeglarskiej, powstają mariny. Rozbudowujemy również Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny, uzbrajamy tereny szczecińskiej strefy ekonomicznej, co wkrótce przyniesie miastu wymierne korzyści. Wszystkie wymienione przeze mnie inwestycje są aktualnie realizowane, każda z nich jest dla nas priorytetowa.

Zapytam jeszcze o przeznaczenie kamienic, które sprzedaje Szczecińskie Centrum Renowacyjne. Jaka będzie ich funkcja?
Budynki SCR przy ul. Obrońców Stalingradu 12 i 13 będą ponownie przedmiotem aukcji ograniczonej na sprzedaż nieruchomości wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Oferta jest skierowana do osób, które zobowiążą się, że obie nieruchomości zostaną przebudowane tak, by powstał w nich hotel spełniający standardy co najmniej trzygwiazdkowego obiektu, albo apartamentowiec z przeznaczeniem na krótkotrwały najem, o porównywalnym standardzie.