Dąbrowa Górnicza

  • 9 stycznia 2024
  • Urzędy miast

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

ul. Graniczna 21
41-300 Dąbrowa Górnicza
Woj. Śląskie
e-mail: um@dabrowa-gornicza.pl
strona www: http://www.dabrowa-gornicza.pl/

Kontakt do osób dedykowanych obsłudze inwestora

Lokalizacja Dąbrowy Górniczej

Dąbrowa Górnicza położona jest w kluczowym regionie Polski - województwie śląskim, zamieszkałym przez 4,4 mln osób. Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia (2,3 mln mieszkańców) to największy zurbanizowany obszar w Europie Środkowo-Wschodniej.

Aglomeracja posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Śląsk scalony jest gęstą siecią dróg, krzyżują się tu autostrady A4 oraz A1, co bardzo ułatwia komunikację zarówno wewnątrz aglomeracji, jak i poza jej granicami. Autostrada A4 tworzy europejski korytarz transportowy wschód-zachód, pozwalający bezpośrednio z Norymbergii przez Drezno, Wrocław, Katowice i Kraków dostać się do Lwowa i Kijowa. Natomiast autostrada A1 stanowi dogodne połączenie północy z południem -  poprzez Gdańsk, Warszawę, Katowice i Ostrawę łączy Skandynawię z południem Europy.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice, używający obecnie marki „Katowice Airport”, jest regionalnym portem lotniczym całego województwa śląskiego. Pod względem liczby odprawianych pasażerów oraz pod względem liczby operacji lotniczych znajduje się na czwartym miejscu wśród polskich portów lotniczych. Port posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej przepustowości około 8 mln pasażerów rocznie. Port lotniczy posiada jeden terminal cargo. Jego powierzchnia wynosi 5378 m². Użytkownikami terminalu są m.in. DHL, Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach, TNT Express i UPS. Pod względem tonażu ładunków przewiezionych ruchem lotniczym rocznie, lotnisko w Pyrzowicach zajmuje drugie miejsce w Polsce po warszawskim im. F. Chopina. W Gliwicach ulokowany jest port rzeczny - element Śląskiego Centrum Logistyki, który jest najbardziej uniwersalnym portem śródlądowym w kraju. Istotnym elementem infrastruktury jest Międzynarodowe Centrum Logistyczne – Euroterminal w Sławkowie, który posiadając szeroki tor, umożliwia połączenie z koleją ukraińską, rosyjską i dalej w głąb Dalekiego Wschodu.

Łączny obszar: 188,96 km2 powierzchni miasta.

Wolne tereny

Teren inwestycyjny Tucznawa
Gmina Dąbrowa Górnicza posiada w swojej ofercie tereny inwestycyjne przeznaczone zarówno dla dużych przedsiębiorców jak i sektora MŚP. Tereny strefy ekonomicznej Tucznawa zajmują obszar 259 ha z czego terenów wolnych pozostało 14 ha na działkach o powierzchni od 1 do 5 ha. Tucznawa to jeden z największych i najszybciej rozwijających się terenów inwestycyjnych przeznaczony dla dużych firm. To właśnie 6 km na północ od Kazdębia  zagraniczne firmy decydują się inwestować w innowacyjne zakłady w Dąbrowie Górniczej.
 
Tereny Inwestycyjne Kazdębie
Kazdębie to znakomicie zlokalizowane i uzbrojone tereny inwestycyjne przygotowane z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach (o powierzchni od 0,5 ha do 1ha). Położone 6 km na południe od Tucznawy doskonale skomunikowane tereny inwestycyjne stanowią znakomitą sytuację dla małych i średnich firm podwykonawczych pracujących na rzecz dużych zakładów ulokowanych w na terenie naszego miasta. Kazdębie to tereny przeznaczone dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 

Ogólna charakterystyka gruntów

Gmina Dąbrowa Górnicza posiada w swojej ofercie obecnie 12 terenów inwestycyjnych przeznaczonych na sprzedaż w drodze przetargu. Tereny charakteryzują się różną wielkością i przeznaczeniem. Największy obszar stanowią tereny o przeznaczeniu produkcyjno – usługowo – składowym, w tym jeden z największych terenów inwestycyjnych w Polsce – Tucznawa. Uzupełnienie tej oferty stanowią tereny o przeznaczeniu usługowo mieszkaniowym, usług publicznych i komercyjnych oraz zabudowy mieszkaniowej z funkcją usługową. Gminne tereny inwestycyjne w większości posiadają dostęp do podstawowych urządzeń infrastruktury technicznej.


 

Atuty mista / gminy

  • Lokalizacja w obszarze Górnośląskiego Obszaru Przemysłowego – centrum gospodarcze Polski; 
  • Doskonała infrastruktura komunikacyjna - tereny położone na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych; 
  • Tereny inwestycyjne uzbrojone w infrastrukturę techniczną; 
  • Ulgi w podatku dochodowym dla terenów położonych w granicach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; 
  • Uregulowany status prawny gruntów – jeden właściciel terenów inwestycyjnych Gmina Dąbrowa Górnicza; 
  • Określona sytuacja planistyczna – aktualne Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego 
  • Profesjonalna obsługa inwestora oraz aftercare; 
  • Młode i wykształcone społeczeństwo, 3 szkoły zawodowe techniczne i 1 o profilu ekonomicznym, możliwość współpracy z placówkami oświatowymi i tworzenie klas patronackich; 
  • Wsparcie i współpraca z instytucjami okołobiznesowymi; 
  • Otwartość władz miasta dla nowych inwestycji; 
  • Wsparcie i współpraca z instytucjami okołobiznesowymi m.in. Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Śląskim Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach.

Sieć komunikacyjna

Dąbrowa Górnicza położona jest w rejonie przecięcia ważnych dróg o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Do najważniejszych z nich należą: autostrada A1 (Gdańsk-Łódź-Gliwice-Brno), autostrada A4 (Drezno-Wrocław-Katowice-Kraków-Lwów) oraz drogi krajowe:

  • droga ekspresowa S1 – Wschodnia Obwodnica GOP (Pyrzowice-Dąbrowa Górnicza-Cieszyn),
  • DK 94 (Legnica-Wrocław-Dąbrowa Górnicza-Kraków),
  • DK 86 (Dąbrowa Górnicza-Będzin-Sosnowiec-Katowice-Tychy)
  • DK 78 (Chałupki-Gliwice-Zawiercie)
  • DK 11 (Bytom-Poznań-Kołobrzeg),
  • DK 79 (Bytom-Katowice-Kraków),
  • DK 88 (Bytom-Gliwice-Strzelce Opolskie).

W sąsiedztwie miasta przebiega również Drogowa Trasa Średnicowa, łącząca najważniejsze miasta Konurbacji Górnośląskiej.

Obecni inwestorzy

Do największych inwestorów zaliczamy:

Inwestorzy
ArcelorMittal Poland S.A.
NGK Ceramics Polska
Brembo Poland Sp. z o.o.
Ficomirrors Poland Sp. z o.o.
Koide Poland Sp. z o.o.
Prologis Park / Fiege Sp. z o.o.
Saint - Gobain Innovative Materials Polska Sp. z o.o.
Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych S.A.
Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o.
URSA Polska Sp. z o.o., SIMPLE Sp. z o.o.
Sk hi-tech battery materials Poland
Outokumpu
Jass Board
Instanta
Press Glass

Ulgi przywileje dla inwestorów

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zainwestować w Dąbrowie Górniczej mogą liczyć na udogodnienia w postaci ulg podatkowych oraz pomocy instytucji wspierających biznes.

1. Ulgi w podatkach na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefy Sosnowiecko – Dąbrowskiej. 
2. Wsparciem w zakresie procesu inwestycyjnego zajmują się pracownicy Biura Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów mieszczącego się w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.
3. Pomoc Powiatowego Urzędu Pracy dla inwestorów w działaniach HR:

  • rekrutacja pracowników
  • przeszkolenie bezrobotnych kandydatów do pracy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami
  • refundacja części kosztów zatrudnionych bezrobotnych (prace interwencyjne)
  • refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby bezrobotnej
  • kierowanie do Twojej Firmy bezrobotnych na staż i przygotowanie zawodowe

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów