Gmina Stryków dostanie 98 mln zł na uzbrojenie terenów inwestycyjnych

  • 12 października 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. UM Stryków)

Dostępność odpowiednio przygotowanych terenów to istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji o inwestycji. Siódma edycja Programu Inwestycji Strategicznych pomoże samorządom w przygotowaniu terenu inwestycyjnego, w tym uzbrojeniu w media, co przyczyni się do podniesienia konkurencyjności gospodarki.

79 projektów otrzyma 4,32 mld zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - edycja siódma - Rozwój stref przemysłowych. Wśród nich jest gmina Stryków, która otrzyma 98 mln zł na uzbrojenie terenów inwestycyjnych.

Rządowe wsparcie na uzbrojenie terenów inwestycyjnych Stryków/Bratoszewice – utworzenie Parku Przemysłowego Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wyniesie 98 mln zł. Środki te pozwolą na budowę nowej infrastruktury drogowej oraz wodno-kanalizacyjnej.

– Za nami jest teren, który otrzyma ogromne dofinansowanie i zostanie uzbrojony. 98 mln zł to największe rządowe dofinansowanie w historii Strykowa. Wartość całego projektu to 100 mln zł, 2 mln zł to będzie udział samorządu. Żeby ten teren był dostosowany dla inwestora, potrzebna jest m. in. infrastruktura drogowa i kanalizacja. To będzie kilkadziesiąt hektarów dla inwestora – bardzo atrakcyjny teren, na którym z pewnością już wkrótce pojawi się inwestycja, a wraz z nią nowe miejsca prac.y – minister Waldemar Buda.

O naborze

Nabór w siódmej edycji rządowego programu ruszył 26 czerwca 2023 r. i trwał do 21 lipca 2023 r. W jego wyniku dotacje przyznano 79 projektom z terenu całej Polski.

Wnioski mogły być składane na realizację:

  • budowy lub modernizacji infrastruktury drogowej,
  • budowy lub modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej,
  • budowy lub modernizacji infrastruktury technicznej drogowej,
  • budowy lub modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjną.

Samorządy mogły otrzymać wsparcie w wysokości nawet 98 proc. wartości inwestycji (minimum 2 proc. udziału własnego).

Z województwa łódzkiego wsparcie z programu oprócz Strykowa otrzymają też: Gmina Krośniewice, 2 projekty Gminy Miasta Skierniewice, Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki i Miasto Radomsko. W sumie samorządy z regionu dostaną z budżetu państwa 225,5 mln zł.

Inwestycje w Polsce

2022 rok okazał się rekordowym pod względem napływu BIZ do Polski. Inwestorzy nie stracili zaufania do naszej gospodarki mimo, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna – Polska cały czas postrzegana jest jako atrakcyjne miejsce do inwestowania. Dowodem na to jest m.in. ogłoszona 16 czerwca 2023 r. inwestycja Intela w Polsce. W okolicach Wrocławia, gigant technologiczny z Doliny Krzemowej, zainwestuje blisko 20 mld zł w zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. To największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce. Powstanie 2 tys. nowych i dobrze płatnych miejsc pracy.

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji (od września 2018 do końca września 2023) wydano łącznie 2 299 decyzji o wsparciu na 111,1 mld zł deklarowanej wartości inwestycji oraz 45 936 nowych miejsc pracy.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów