Polska nadal atrakcyjna dla zagranicznego inwestora

  • 13 listopada 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Polski rynek nieruchomości komercyjnych w dalszym ciągu przyciąga inwestorów z Europy Środkowo-Wschodniej. Według raportu JLL inwestorzy z regionu CEE są odpowiedzialni za blisko połowę obrotu na rynku nieruchomości komercyjnych w I połowie 2023 r.

W I połowie 2023 roku udział inwestorów z CEE w całkowitym wolumenie transakcji osiągnął ponad 45%, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do średniego udziału wynoszącego około 20% w latach 2020-2022 oraz niewiele ponad 7% w latach 2004-2019.

Najaktywniejsi inwestorzy w Polsce to między innymi Trigea, które zakupiło My Place II (€44.3m) oraz Panattoni Wrocław City III (€33.5m), Adventum International, które nabyło kompleks Wola Retro (€70m), a także IAD Investments, odpowiedzialne za zakup nieruchomości magazynowych Panattoni Park Wroclaw South XIII i PZU Panattoni Urzut. Należy również wspomnieć o kapitale litewskim, gdzie Eika Real Estate Found dokonała swojej pierwszej akwizycji w Polsce, przejmując biurowiec Celebro.

– Inwestorzy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej wybierają polski rynek, widząc w nim stabilność i potencjał. Zakup biurowca Celebro jest tego najlepszym dowodem. Obiekt posiada zarówno znakomitą lokalizacje, jak i silnych najemców, stąd decyzja o zakupie  aktywa do portfolio litewskiego inwestora. – komentuje Łukasz Fromiński, Director, Investment, JLL Polska.

Historycznie inwestorzy z CEE wykazywali największe zainteresowanie nieruchomościami biurowymi oraz handlowymi. Jednak w ostatnich latach eksperci obserwują wyraźny wzrost popularności nieruchomości magazynowych.

– Rosnąca popularność nieruchomości magazynowych wynikała historycznie głównie z dynamicznego rozwoju e-commerce. Dodatkowo, rozwój tego sektora był stymulowany poprzez znaczące inwestycje w infrastrukturę drogową i autostrady. Zapotrzebowanie na miejską logistykę, duże regionalne centra dystrybucyjne, obiekty kurierskie czy powierzchnie produkcyjne wykreowało znaczną podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w tym regionie Europy. Magazyny stały się wystandaryzowanym, atrakcyjnym produktem inwestycyjnym. Dodatkowo, obserwujemy wzrost zależności między popytem netto na przestrzenie magazynowe w Polsce, a polskim PKB. – komentuje Sławomir Jędrzejewski, Head of Industrial Investment, JLL Polska. 

Obecnie eksperci obserwują  spadek wolumenu transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych, co sprawia, że inwestorzy CEE zaczynają odgrywa coraz ważniejszą rolę. Ich zdolność do dostosowania się do zmieniających się trendów oraz zainteresowanie magazynami stanowi istotny czynnik wpływający na kształtowanie polskiego rynku nieruchomości. Podczas, gdy najwięksi inwestorzy z Europy decydują się na podejście „wait and see”, mniejsze fundusze z regionu mają szansę konkurować o najlepsze transakcje na rynku.  

Eksperci przewidują, że mniejsza zmienność stóp procentowych, spadająca inflacja i stabilizacja wartości nieruchomości mogą wpłynąć na poprawę nastrojów i zwiększenie aktywności inwestorów na przestrzeni roku.

Warto zauważyć, że Polska nadal pozostaje liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem obrotów na rynku nieruchomości, a inwestorzy z CEE wykazują coraz większą świadomość i determinację w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów