Prace nad wsparciem szkolnictwa zawodowego ruszyły w tym roku z kopyta. Duża zasługa w propagowaniu edukacji na poziomie technicznym należy do specjalnych stref ekonomicznych.

Klasy patronackie, targi edukacyjne, wyróżnienia dla najzdolniejszych uczniów, praktyki zawodowe i pewna praca po ukończeniu szkoły w firmach z obszaru specjalnych stref ekonomicznych – to realne rezultaty działalności klastrów edukacyjnych w specjalnych strefach ekonomicznych. Dolnośląski Klaster Edukacyjny Legnickiej SSE, „Invest in Edu” Wałbrzyskiej SSE oraz Strefowy Klaster Edukacyjny Kamiennogórskiej SSE są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy na wykształconych specjalistów, posiadających niezbędne umiejętności techniczne. Po kilku miesiącach od ich powstania, skupiają już po kilkadziesiąt podmiotów, w tym firmy, szkoły zawodowe i techniczne, uczelnie wyższe, samorządy lokalne i władze województwa, izby rzemieślnicze oraz kuratorium oświaty.

Aby wesprzeć działalność klastrów i wypracować model współpracy atrakcyjny dla uczniów i służący wszystkim pracodawcom Ministerstwo Gospodarki zainicjowało projekt pt. „Kształcenie zawodowe dla potrzeb gospodarki”. Resort złożył wniosek do Instytucji Pośredniczącej (MEN) o jego dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Planowany termin realizacji projektu to październik 2015 – marzec 2017.

 – Potrzeba wiele pracy, aby system szkolnictwa zawodowego dostosować do potrzeb gospodarki. Chcemy, aby uczniowie otrzymali w szkołach świetne wykształcenie i szansę pewnego, dobrze płatnego zatrudnienia w firmach, które poznają już w trakcie edukacji. Zapraszamy dyrekcje szkół do kontaktów ze strefami ekonomicznymi i uczestnictwa w pilotażowym programie współpracy z firmami – mówiła w trakcie spotkania w LSSE Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Ubiegłoroczna zmiana przepisów o działalności specjalnych stref ekonomicznych zobligowała spółki zarządzające strefami do współpracy ze szkołami i firmami na rzecz wypracowania najlepszego modelu kooperacji. Do rozszerzonego zakresu zadań, jakie może realizować strefa ekonomiczna należą m.in. współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi i wyższymi w celu dostosowania ich oferty edukacyjnej do potrzeb pracodawców oraz tworzenie klastrów branżowych i tematycznych.

– Każdy inwestor, który staje przed wyborem miejsca do prowadzenia swojego biznesu chce mieć dostęp do wykwalifikowanej kadry. Jesteśmy po to, aby pomóc mu pozyskać pracowników i wskazać szkoły które będą kształcić uczniów na potrzeby przemysłu – mówi Andrzej Niemiec, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W bezpośrednim otoczeniu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znajduje się 26 szkół zawodowych i technicznych oraz 8 uczelni wyższych otwartych na współpracę z inwestorami. To tutaj powstała idea powołania zawodu „technika mechatronika”, którą z powodzeniem od kilkunastu lat wspiera i rozwija Volkswagen Motor Polska. Śladem koncernu poszły kolejne firmy z naszej Strefy, które wspólnie ze szkołami m.in. w Legnicy, Chocianowie i Środzie Śląskiej stworzyły już 10 klas patronackich realizujących autorskie programy kształcenia. W ten oto sposób, po ukończeniu szkoły, na rynek pracy trafiają świetnie wykształceni specjaliści z branż obecnych w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Już blisko 80 podmiotów skupia klaster edukacyjny „Invest in Edu” Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Efektem jego działalności są m.in. dwie kolejne klasy patronackie kształcące operatorów obrabiarek skrawających, które ruszą we wrześniu.

– Oprócz klas patronackich przedsiębiorcy działający w WSSE Invest-Park prowadzą praktyki zawodowe, staże, doposażają pracownie szkolne i organizują wycieczki zawodoznawcze. Dzięki temu zwiększa się konkurencyjność na rynku pracy absolwentów szkół zawodowych i techników – przekonuje Teodor Stępa, wiceprezes WSSE Invest-Park.

Pierwszy w Polsce strefowy klaster edukacyjny powstał w Kamiennej Górze. To m.in. tam działają klasy pod patronatem kamiennogórskiej strefy ekonomicznej. Pierwsza została oddana do dyspozycji w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. W sprzęt komputerowy i interaktywne pomoce naukowe dla uczniów i nauczycieli strefa zainwestowała 100 tys. zł.

– Wiedza, pasja i kreatywność dyrektorów szkół w połączeniu z odpowiedzialnymi pracodawcami i wsparciem specjalnych stref ekonomicznych to klucz do pozytywnej zmiany systemu kształcenia zawodowego w Polsce. Razem możemy osiągnąć bardzo wiele w tym zakresie – podsumował Wojciech Smoliński, wiceprezes zarządu Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.