Grunty inwestycyjne pod projekty logistyczne w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

  • 21 września 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Jakub Kubacki, Associate, Industrial Investment, Savills

Polska jest jedną z najczęściej wybieranych lokalizacji dla inwestycji magazynowo-przemysłowych w Europie Centralnej. Pod ten rodzaj działalności największym zainteresowaniem cieszą się działki, które charakteryzuje bliskość głównych arterii komunikacyjnych, których kształt i powierzchnia umożliwia efektywną zabudowę oraz te, które posiadają dogodną sytuację planistyczną. Naprzeciw oczekiwaniom zarówno międzynarodowych jak i lokalnych inwestorów wychodzą Specjalne Strefy Ekonomiczne.

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) zostały powołane do życia w 1994 roku i stanowią wyodrębnione administracyjnie obszary w Polsce, gdzie prowadzenie działalności gospodarczej odbywa się na preferencyjnych warunkach. Jedną z kluczowych zachęt dla inwestorów lokujących swoje projekty w SSE jest zwolnienie z podatku dochodowego (CIT i PIT). Obecnie w Polsce funkcjonuje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. W skład każdej z nich wchodzi od kilku do kilkunastu podstref.

Pod koniec 2020 roku łączny obszar SSE wynosił około 22 950 ha, a średni stopień zagospodarowania stref wzrósł do blisko 69 proc. Obecnie gruntów zakwalifikowanych jako niezagospodarowane pozostaje około 7100 ha. 

Najmniejszą powierzchnią terenów zakwalifikowanych jako niezagospodarowane wewnątrz granic SSE dysponuje Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. W żadnej z nich nie przekraczają one 300 ha. Najwięcej powierzchni niezagospodarowanej znaleźć można z kolei aktualnie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej INVEST-PARK (około 1800 ha) oraz w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (około 850 ha).

Na koniec 2020 roku przedsiębiorcy posiadali blisko 2300 ważnych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej wewnątrz SSE, a skumulowana wartość inwestycji od początku istnienia SSE wyniosła 146 mld zł.

W kontekście struktury inwestycji  największy udział w łącznych nakładach inwestycyjnych miał sektor motoryzacyjny wynoszący około 42 mld zł (27,5% udziału w skumulowanych inwestycjach wewnątrz SSE) reprezentowany przez Opel Manufacturing Poland w strefie katowickiej, Mercedes-Benz Manufacturing Poland w strefie wałbrzyskiej oraz Volkswagen Poznań w strefie kostrzyńsko-słubickiej. Drugie miejsce zajęli producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, z udziałem wynoszącym około 9,1%. Inwestycje te wyraźnie dominowały w strefie mieleckiej, przede wszystkim dzięki Kronospan HPL, Firmie Oponiarskiej Dębica i Kronoflooring Mielec. Miejsce trzecie z udziałem na poziomie 7,4% zajęli producenci wyrobów metalowych gotowych posiadający znaczące udziały w inwestycjach stref krakowskiej, suwalskiej, mieleckiej i tarnobrzeskiej.

Specjalne Strefy Ekonomiczne od prawie dwóch dekad tworzą synergię między przedsiębiorcami a regionalną społecznością. Efekt ten udaje się osiągnąć poprzez dostarczanie w pełni skomunikowanych oraz wyposażonych w niezbędną infrastrukturę techniczną gruntów inwestycyjnych. To na rozpędzonym rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych stanowi niepodważalną wartość dodaną.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów