Producent motoryzacyjny Borgers AG otwiera fabrykę w Polsce. Od 24 sierpnia 2017 roku elementy wyposażenia wnętrz samochodów będą wytwarzane przez tę niemiecką firmę w Złotoryi. Jest to pierwsza inwestycja tej firmy w Polsce. Spółka zrealizowała swój projekt na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Dla koncernu Borgers kolejna lokalizacja w Europie środkowowschodniej jest logicznym uzupełnieniem sieci zakładów, odpowiadających na oczekiwania naszych Klientów - mówi Krzysztof Bramorski, prokurent Borgers Polska sp. z o.o.

Na projekt budowy zakładu produkcyjnego Borgers przeznaczył  co najmniej 51 mln euro (215 mln zł). Fabrykę udało się zbudować w ciągu niecałego roku. W pierwszej fazie projektu powstała pierwsza hala produkcyjna, gdzie pracować będzie 150 osób. W ramach rozwoju inwestycji, którą zaplanowano na minimum kolejne pięć lat, zostanie stworzonych łącznie około 600 miejsc pracy.

W uroczystym otwarciu fabryki wziął udział  między innymi wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. 

– Polska przyciągnęła znaczące inwestycje zagraniczne w przemyśle motoryzacyjnym. Śmiało mogę powiedzieć, że staliśmy się jednym z największych producentów samochodów i części samochodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja firmy Borgers to kolejny dowód potwierdzający nasz dobry klimat inwestycyjny oraz nieustający rozwój branży automotive w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Wiceminister podkreślił również znaczenie sektora motoryzacyjnego w kontekście całej gospodarki:

– Branża motoryzacyjna jest drugą największą gałęzią polskiego przemysłu, dającą wiele miejsc pracy i odpowiadającą za ok. 13% całkowitego eksportu naszego kraju. Dlatego rozwój tego sektora zajmuje ważne miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wpisując się w jeden z priorytetów jakim jest reindustrializacja – zaznaczył wiceszef resortu rozwoju.

Borgers AG:

Firma ma swoje oddziały w Niemczech, Belgii, Czechach, a także w USA i w Chinach – łącznie 24 lokalizacje na całym świecie. Zatrudnia ok. 6 tys. pracowników, a roczny obrót całej grupy to ponad 700 mln euro. Firma legitymuje się blisko 150-letnią tradycją.

W największym obszarze działania rozwija i produkuje w fabrykach na całym świecie tekstylia dla przemysłu motoryzacyjnego: elementy wygłuszeniowe i wykładziny. Charakteryzują się one niewielką wagą i wysoką funkcjonalnością i są stosowane wewnątrz i na zewnątrz samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych prawie wszystkich znanych producentów (m .in. Daimler, BMW, Volvo i PSA) .