W ostatnim czasie Opole odnotowuje wysoki przyrost inwestycji bezpośrednich. Skupiają się one głównie w obrębie terenów objętych Wałbrzyską Strefą Ekonomiczną "Invest-Park", natomiast poza obszarem strefy dotyczą branży BPO (ang. Business Process Outsourcing).

Obecnie na terenie SSE realizowane są inwestycje firm ifm Ecolink oraz PZ Stelmach, które w ciągu bieżącego roku rozpoczną działalność odpowiednio w sektorach: automatyki przemysłowej oraz obróbki metali szlachetnych. Obie firmy należą do liderów swoich branż w Europie. Ponadto, w najbliższym czasie na terenie Strefy rozpocznie się inwestycja potentata gotowych dań makaronowych i mrożonek na rynku europejskim, spółki firm Ter Beke oraz Stefano Toselli - Pasta Food Company Sp. z o. o., a także opolskiej firmy Kamex Sp. z o. o. specjalizującej się w produkcji siłowników hydraulicznych oraz stojaków i podpór hydraulicznych dla górnictwa.

Do inwestycji w Opolu szykują się również firma Art-Odlew produkująca odlewy z metali oraz lider na krajowym rynku w produkcji wysokiej jakości kamienia dekoracyjnego firma Stegu. Poza terenami SSE swoje inwestycje realizuje między innymi firma Selt z Opola, wiodący w Polsce producent, wysokiej jakości systemów zabezpieczających przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń.

Równie dynamicznie jak SSE rozwija się w mieście branża BPO. W Opolu swoją działalność rozpoczęli tacy potentaci jak: światowy lider w obszarze usług konsultingowych, technologicznych oraz lokalnych usług specjalistycznych firma Capgemini, europejski lider obsługi rynku medycznego, niemiecka spółka optadata GmbH oraz dynamicznie rozwijająca się Polska firma pracująca nad zaawansowanymi algorytmicznie systemami obrazowania medycznego, inteligentnego monitoringu wideo oraz narzędziami systemowymi i aplikacjami dla sektora finansowego - Future Processing.

Powyższe inwestycje stanowią ważny impuls dla rozwoju miasta. Wraz z nimi zwiększa się również zainteresowanie Opolem jako miejscem wartym inwestycji. Wartość tych przedsięwzięć to 230 mln PLN, które zostaną w dużej mierze wydane na lokalnym rynku. Wyżej wymienione inwestycje wygenerują co najmniej 810 miejsc pracy.