Daikin wybuduje fabrykę w Ksawerowie za 15 mld zł

  • 14 marca 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Krzysztof Habura, starosta pabianicki wraz z Gabrielą Wenne -Błażyńską, wicestarostą gościł w Starostwie Powiatowym w Pabianicach przedstawicieli firmy „Daikin”, w związku z budową w Ksawerowie w Łódzkiej SSE fabryki pomp ciepła. Będzie to pierwszy zakład produkcyjny „Daikin” w Polsce.

Planowana wartość inwestycji w powiecie pabianickim to około 310 mln euro (ok. 1,5 mld zł). W fabryce powstanie ponad 1000 nowych miejsc pracy. Jest to największa inwestycja zagranicznej firmy w Polsce, w ciągu ostatnich lat. Japońska firma Daikin zatrudni 3 tys. osób.

Fabryka, która powstanie w Ksawerowie będzie kolejną po Czechach, Belgii i Niemczech jednostką produkcyjną Daikin w Europie. Stanie się też jednym z trzech najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych tej firmy na całym świecie.

Inwestycja japońskiej firmy z wielu względów jest kluczowa: będzie to największy projekt w historii naszej strefy, największa fabryka spółki w Europie, wysoce zaawansowana technologicznie i tworząca ponad tysiąc nowych miejsc pracy.

Nowa fabryka będzie produkować pompy ciepła i rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku. W zakładzie do 2025 roku zatrudnienie znajdzie 1000 osób i będzie to największy projekt w historii Łódzkiej SSE.

W ciągu ostatniej dekady europejski rynek grzewczych pomp ciepła rozwijał się w szybkim tempie, w 2021 roku zanotował sprzedaż ponad 1 mln sprzedanych sztuk. Pompy ciepła odgrywają kluczową rolę w realizacji celów klimatycznych Europy, która zamierza stać się kontynentem neutralnym klimatycznie do roku 2050.

Przewiduje się, że do 2025 roku co najmniej 3 miliony urządzeń grzewczych z pompami ciepła będzie instalowanych każdego roku, co oznacza roczną stopę wzrostu na poziomie około 30%.

Daikin Europe N.V. jest spółką zależną Daikin Industries Ltd. i dostawcą technologii ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Obecnie Daikin Europe N.V. zatrudnia ponad 12 000 pracowników w ponad 65 podmiotach. Firma ma 12 głównych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Główna siedziba Daikin Europe Group znajduje się w Belgii, w Ostendzie. Firma została założona w 1972 roku, produkcja w Europie rozpoczęła się w 1973 roku. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów