Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu pn. „Kierunki działań służące rewitalizacji przestrzeni publicznych Starego Miasta w Bydgoszczy”.

Opracowanie stanowi dokument strategiczny, służący władzom do prowadzenia działań rewitalizacyjnych w sercu historycznej części miasta.

Obszar objęty opracowaniem obejmuje Stare Miasto w Bydgoszczy wraz z Wyspą Młyńską i terenem znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie gmachu Opery Nova.

W ubiegłym roku rozpoczął się czwarty etap rewitalizacji Wyspy. W ramach prac zostanie wybudowana marina; prace obejmują rozbiórkę istniejącego budynku stanowiącego zaplecze klubu sportowego „Zawisza” i postawienie na jego miejscu nowego obiektu, budowę przystani jachtowej oraz bazy noclegowej z zapleczem gastronomicznym, salą edukacyjną, a także studiem odnowy biologicznej. Termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2012 r.

- Realizacja obiektu, ze względu na jego specyfikę (skomplikowana forma składająca się z dwóch powiązanych funkcjonalnie brył), szczupłość placu budowy oraz konieczność wykonywania dużej części robót z wody, jest utrudniona. Harmonogram musi ulegać częstym modyfikacjom z uwagi na znaczne wahania poziomu wody w rzece i utrzymujący się przez dłuży okres czasu jej wysoki poziom. Ma to wpływ na tempo robót i niewątpliwie na termin ich zakończenia. Jednakże nie przewiduje się przekroczenia obecnie określonego terminu zakończenia projektu - mówi Piotr Kurek, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy.

Wspomiane opracowanie wytycza kierunki działań w procesie rewitalizacji Starego Miasta, dla której priorytetem jest tworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców miasta i regionu, estetycznych i przyjaznych przestrzeni publicznych, świadczących o jego wartości i znaczeniu. Przedstawione założenia mają przyczynić się do wykreowania indywidualnego charakteru bydgoskiej starówki i nadania jej wymiaru przestrzeni twórczej, związanej z działalnością artystyczną. Opracowanie zawiera wiele inspiracji i pomysłów, które spowodować mogą ukształtowanie osobliwej przestrzeni, mającej swoją odrębną tożsamość.

W dokumencie wyszczególnione zostały kierunki i cele obejmujące działania związane między innymi z: nowymi inwestycjami na terenie Starego Miasta, których realizacja odbywać się powinna m.in. zgodnie z uchwalonym równolegle miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Stare Miasto” w Bydgoszczy, określającym zasady zagospodarowania terenów i sposoby sytuowania nowych obiektów, w tym ich skalę, gabaryty i sposób powiązania z istniejącą, historyczną zabudową; gospodarką lokalami gminnymi i preferencją dla funkcji kulturotwórczych i gastronomicznych.

Obszerną część opracowania zajmują pomysły związane z ożywieniem przestrzeni publicznych przy zastosowaniu elementów małej architektury, podkreślających tożsamość miasta, oraz różnorodnych form zieleni wprowadzających w strefę staromiejskich uliczek niepowtarzalny klimat.

Dla zilustrowania niezbędnych kierunków działań twórczych w przestrzeni starówki przywołane zostały propozycje tworzenia m.in. ulicznych galerii, kiermaszów sztuki i rękodzieła itp. Tego typu działania nie mogą funkcjonować bez zaplecza gastronomiczno-restauracyjnego.

- Ponadto, stawiamy na plany miejscowe - przygotowanie terenów inwestycyjnych - dodaje Piotr Kurek. - Dla racjonalnego gospodarowania przestrzenią miejską sporządzony został harmonogram prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego uwzględniający skutki finansowe, w ramach którego dokonano analizy terenów pod kątem zasadności opracowania planów z uwzględnieniem skutków finansowych ich realizacji. Przede wszystkim w zakresie: rozwoju mieszkalnictwa (Fordon Górny Taras), strefy śródmiejskiej łącznie ze Starym Miastem, rozwoju usług - w tym osiedlowych i ogólnomiejskich centrów usługowych, rozwoju aktywności gospodarczej (tereny po likwidacji pól odciekowych), rozwoju prestiżowych funkcji miejskich oraz rozwoju układu transportowego miasta.

Na etapie przygotowywania opracowania miały miejsce sondażowe spotkania z właścicielami nieruchomości, mające na celu zapoznanie ich z planowanymi działaniami, oraz uzyskanie ewentualnych uwag.