Accolade zrewitalizuje tereny poprzemysłowe w Koninie

  • 28 maja 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Przekształcanie starych terenów fabrycznych w nowe parki przemysłowe to jeden z istotnych obszarów działalności Accolade. Po rewitalizacji terenów poprzemysłowych w Szczecinie, Bydgoszczy, Częstochowie czy Legnicy, teraz do gry wchodzi wybudowane w latach 60. dawne centrum logistyczne w Koninie. Accolade zainwestuje ponad 15 mln euro w rekultywację nieruchomości o łącznej powierzchni 7 hektarów i budowę nowoczesnego parku przemysłowego klasy A. Łącznie z tym projektem, udział rewitalizowanych terenów poprzemysłowych Accolade w Polsce wynosi 43%. Tchnięcie nowego życia w stare tereny przemysłowe jest również jednym z kluczowych punktów strategii ESG Accolade.

Nowy park w Koninie będzie miał docelowo powierzchnię ponad 24 000 m kw. i obejmie obecny budynek wynajmowany przez Konpack oraz nową halę klasy A o powierzchni ponad 18 000 m kw. Kompleks przemysłowy wyróżnia się strategiczną lokalizacją w centralnej Polsce oraz w centrum Konina, z bezpośrednim dostępem do linii kolejowej. Przez miasto prowadzi międzynarodowa linia kolejowa Berlin-Moskwa, przebiegająca w pobliżu autostrady A2, która jest głównym łącznikiem pomiędzy Warszawą, Łodzią i Poznaniem a Niemcami. Dzięki bliskości rzeki Warty, lokalizacja daje możliwość wykorzystania istniejącej sieci kanałów z Morzem Bałtyckim. Region koniński jest obecnie znaczącym ośrodkiem przemysłu energetycznego, w którym działa wiele firm z kapitałem zagranicznym. Nowa inwestycja aspiruje do uzyskania ekologicznego certyfikatu BREEAM na poziomie “Excellent”.

– Inwestowanie w tereny poprzemysłowe to jeden z kluczowych obszarów naszego podejścia ESG. Chcemy dawać przykład nie tylko w biznesie, ale również w zakresie odpowiedzialności społecznej, będącej częścią naszej misji korporacyjnej, którą staramy się wypełniać każdego dnia. Będąc firmą godną zaufania, odpowiedzialną i transparentną, stosujemy się do zasad zrównoważonego rozwoju ONZ. Dzięki nam i naszym najemcom miejsca o długiej tradycji przemysłowej nabierają nowego charakteru i znaczenia, a udział terenów poprzemysłowych stanowi 43% naszego portfolio. – mówi Michał Białas, Country Head Poland w Accolade.

Zagospodarowanie terenów typu brownfield wymaga więcej prac przygotowawczych oraz nakładów inwestycyjnych niż w przypadku terenów greenfield. W Koninie, większość istniejących budynków musiała zostać wyburzona, a pozostałości zostały usunięte. Parametry gleby na terenie zakładu były przekroczone pod względem zawartości metali ciężkich i węglowodorów. Zanieczyszczenie spowodowane było funkcjonowaniem kolejowego centrum logistycznego. Aby temu zaradzić, przeprowadzono rekultywację metodą ex-site na powierzchni ok. 704 m2 oraz  wykonano remediację w zakresie zanieczyszczeń węglowodorowych wokół byłej stacji paliw. Cały proces, wraz z późniejszymi procedurami, gwarantującymi, że obszar jest nieszkodliwy, został zlecony i był nadzorowany przez Accolade. 

– Koncentracja na rewitalizacji zdegradowanych terenów przemysłowych jest wpisana w nasze DNA. Chcemy, aby pozostałości po zamkniętych już firmach produkcyjnych, których odwrót rozpoczął się wraz z modernizacją tradycyjnego przemysłu, otrzymały nową szansę na zabłyśnięcie. Ze względu na historię produkcji przemysłowej, tereny poprzemysłowe są często zlokalizowane w pobliżu dużych miast i okolic ich centrów. W połączeniu z dobrą dostępnością komunikacyjną, strategicznie stanowią one szansę inwestycyjną dla nas oraz dla przyszłych najemców. Obecnie zrewitalizowane tereny to ponad 980 000 mkw. portfela naszej grupy. – mówi Lukáš Répal, dyrektor operacyjny Accolade.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów