W ubiegłym tygodniu odbyło się uroczyste otwarcie Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego im. Prof. Hilarego Koprowskiego, należącego do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Gdański Park Naukowo – Technologiczny liczy obecnie 40 tys. m kw. powierzchni, znajduje się w nim ponad 80 firm zatrudniających 1000 pracowników. Jest miejscem współpracy nauki i biznesu. Pobudza rozwój nowoczesnych technologii, tym samym przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności regionu. Swoim lokatorom zapewnia usługi administracyjne, doradcze, szkoleniowe, a także zaplecze socjalne w postaci żłobka i przedszkola przyzakładowego. Oferuje wydarzenia kulturalne, bezpłatne porady prawne, skierowane nie tylko do przedsiębiorców w GPN-T ale także do mieszkańców Trójmiasta i jego okolic. W Parku znajduje się także restauracja, siłownia, Centrum Edukacji dla Dzieci i Młodzieży.

Uroczystość otwarcia poprzedziła konferencja „Ekosystem dla innowacji”, w której wzięli udział: Máire Geoghegan - Quinn – komisarz UE ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki, Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący PE w latach 2009 – 2012, premier RP w latach 1997 – 2001 oraz Barbara Kudrycka - minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Jednym z celów MG jest stworzenie odpowiednich warunków do transferu wiedzy i technologii. Dlatego w perspektywie finansowej 2014-2020 resort będzie wspierał rozwój parków naukowo-technicznych.  Parki naukowo-techniczne wspierają rozwój przedsiębiorstw poprzez udostępnianie infrastruktury i świadczenie usług doradczych – powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podczas otwarcia Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W opinii podsekretarz stanu w MG, Gdański Park Naukowo-Technologiczny jest inkubatorem nowych firm technologicznych oraz nowoczesnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym.

– To duża szansa na inteligentny rozwój Pomorza - dodała. Podkreśliła szeroki zakres usług świadczonych przez GPN-T. – Oferta Parku dopasowana jest do  potrzeb przedsiębiorstw. Obejmuje ona cały cykl tworzenia innowacji – badania naukowe, prace rozwojowe, fazę testową i demonstracyjną, projekty pilotażowe oraz komercjalizację innowacji - zaznaczyła.

Wiceminister Henclewska przypomniała, że perspektywa finansowa na lata 2014-2020 zakłada znaczący wzrost roli parków naukowo-technologicznych jako katalizatorów rozwoju inteligentnych specjalizacji w regionie.

- To właśnie tam skupia się największy potencjał naukowo-badawczy, kapitał ludzki oraz przemysłowy – dodała. Jej zdaniem parki łączą również środowiska akademickie i biznesowe.

– Dzięki temu na uczelniach wyższych powstają kierunki, uwzględniające najnowsze zmiany w nauce i przemyśle – wyjaśniła.

Wiceszefowa resortu gospodarki poinformowała, że polskie ośrodki naukowo-badawcze i przedsiębiorstwa mają szansę na uzyskanie wsparcia innowacji z VIII Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020 - od etapu koncepcji aż do wprowadzenia na rynek.

- Uczestnictwo w programie Horyzont 2020 jest w dużym stopniu uzależnione od ich wzajemnej współpracy i umiejętności tworzenia konsorcjów. Parki naukowo-technologiczne są doskonałym miejscem do podejmowania takich wspólnych inicjatyw – dodała.