Z Andrzejem Półgrabskim, prezesem Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, rozmawia Marta Śniegocka.

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny zwyciężył w kategorii Top Technology Park of the Year 2013 w konkursie FDI Poland Investors Awards. Czym musi wyróżniać się park technologiczny, aby zostać uznany za najlepszy?

Kandydaci oceniani byli pod kilkoma względami między innymi powinni wykazać się tworzeniem nowych inwestycji lub rozwojem już istniejących, pod uwagę brany był również poziom zatrudnienia i jego przyrost w okresie ostatnich 3 lat. W naszym przypadku kształtuje się to następująco:



Warto wspomnieć, że dane te stale rosną.

W jaki sposób tego typu nagroda może przełożyć się na większe zainteresowanie inwestorów BPPT?

Nagroda ta na pewno  pomoże nam w rozmowach z potencjalnymi inwestorami, szczególnie zagranicznymi. Przyznana została nam przez niezależne jury składające się z wybitnych osób znanych w kręgach inwestorów zagranicznych m. in.  przedstawicieli zagranicznych  izb gospodarczych i ambasad.  Liczba firm z kapitałem zagranicznym obecnych w BPPT rośnie z roku na rok, liczymy na to, że nagroda spowoduje jeszcze większe zainteresowanie Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym wśród zagranicznych inwestorów.

Czy w związku z przedłużeniem terminu funkcjonowania SSE planujecie Państwo rozszerzyć podstrefy Pomorskiej SSE na terenie BPPT? Czy w związku z tą decyzją widać zwiększone zainteresowanie ze strony inwestorów?

Jak wiadomo oprócz wydłużenia terminu funkcjonowania SSE od lipca 2014 roku mają wejść w życie nowe warunki na jakich udzielane będą pozwolenia na działanie w SSE, zmianie ulegnie również mapa pomocy publicznej. W naszym województwie ma ona zostać zmniejszona z 50 proc. do 35 proc. Całość planowanych zmian powoduje, że w chwili obecnej faktycznie jest większe zainteresowanie terenami, które mają już status SSE. Jednak z sygnałów jakie dochodzą do nas od przedsiębiorców wynika, że po zmianach będą oni zmuszeni podwójnie przemyśleć opłacalność inwestowania na terenach objętych SSE.

Inwestorzy, którzy byli, są lub będą zainteresowani zainwestowaniem na naszych terenach nie mających statusu SSE mogą liczyć na nasze pełne wsparcie w rozmowach z Miastem Bydgoszczą i Pomorską Specjalną Strefa Ekonomiczną w kwestiach dotyczących objęcia SSE kolejnych terenów.

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy na inwestycje na terenie BPPT zdecydowały się m.in. takie firmy jak Metalcynk, Cimat, czy MMP Neupack. Ile jeszcze zostało dostępnych terenów?

W tym roku swoja działalność na terenie BPPT rozpoczęły firmy: Airon Investment, MMP Neupack Polska, GreKa, Mac-Graf, Metalcynk i Metalbark. Budowy rozpoczęły firmy Cimat oraz BIMs PLUS. W aktualnej ofercie pozostało nam jeszcze ok. 80 ha nieruchomości na sprzedaż lub pod dzierżawę oraz inwestycje build-to-suit, czyli budowę obiektów kubaturowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb Inwestora.

Jak wygląda przygotowanie tych terenów? Czy są w pełni uzbrojone?

Tereny te są w pełni uzbrojone. Dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, w 2012 roku zakończyliśmy projekt, który polegał na uzbrojeniu terenów w nowoczesną infrastrukturę. Działki mają dostęp do energii elektrycznej, wody przemysłowej i pitnej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przyłączy IT i światłowodów oraz gazu i energii cieplnej. Do firm prowadzą nowo wybudowane drogi, chodniki i ścieżki rowerowe.

W zeszłym roku mówiło się o planach budowy biurowca dla sektora BPO na terenie Parku. Czy nadal planowana jest taka inwestycja?

Nadal mamy w planach wybudowanie biurowca na terenie BPPT. Jego budowę uzależniamy od otrzymania dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony konkurs na dofinansowanie tego typu budynków, czynimy już pierwsze starania aby złożyć wniosek o dofinansowanie.

Dlaczego inwestor powinien zainwestować właśnie w Bydgoszcz i Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny?

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny (BPPT) jest świetnym dowodem na to, że Bydgoszcz jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania – nasz Park jest jednym z największych i najmłodszych w Polsce, z terenami inwestycyjnymi obejmującymi blisko 280 ha. Teren BPPT jest w całości objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w ramach którego funkcjonuje Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. W tej chwili działa tu ponad 50 podmiotów, które zatrudniają ponad 1300 osób. BPPT oferuje bezpośrednie połączenie z drogą krajową nr 10, dojazd do lotniska i portu rzecznego, a nade wszystko dostęp do metropolitalnego rynku pracy o łącznej populacji 850 tys. osób, pracownicy BPPT służą wsparciem w realizacji procedur administracyjnych, tereny sprzedaje bez czasochłonnej procedury przetargowej. Pracownicy BPPT zajmują się kwestiami dotyczącymi podziałów geodezyjnych, które umożliwiają wydzielenie kształtu i rozmiaru działek pod wymagania inwestora. BPPT realizuje także projekty typu build-to-suit, czyli budowę obiektów kubaturowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Warto wspomnieć, że potęgą Bydgoszczy, i jednocześnie dużym atutem dla BPPT, są doskonale wykształceni, dynamiczni, przedsiębiorczy i pracowici ludzie.