Aleja Wielkiej Wyspy, czyli wschodnia końcówka Obwodnicy Śródmiejskiej, powstanie w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wrocław poszukuje wykonawcę czterokilometrowego, jednojezdniowego odcinka pomiędzy ulicą Krakowską i Mickiewicza, obejmującego również mosty na Odrze i Oławie. Potem, prawdopodobnie przez parę dziesięcioleci, przedsiębiorstwo będzie odzyskiwać 400 mln zł, otrzymując gratyfikację za "dostępność przedmiotu partnerstwa".

Zaproszenie do składania ofert zostanie wystosowane dopiero w grudniu tego roku. W roku 2015 trasa powinna być gotowa.

Znany jest natomiast partner prywatny, który wybuduje parking pod placem Nowy Targ. Wybrano firmę Engil, która również na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego zbuduje tam trójkondygnacyjny parking podziemny na 331 pojazdów za 40 mln zł. Ma czas do lipca 2013.

Między innymi o tych inwestycjach mówiono na konferencji "Wrocław dla Partnerstwa - doświadczenia, plany, perspektywy współpracy Brytyjsko-Polskie Forum PPP", która odbyła się 7 lutego w Centrum Kongresowym Hali Stulecia. Goście ze Zjednoczonego Królestwa, wśród których był ambasador w Warszawie Robin Barnett, prezentowali brytyjskie doświadczenia w zakresie public-private partnership, wśród nich budowę autostrady M6 na północ od Birmingham.

Na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego powstanie we Wrocławiu w najbliższych latach duży parking przy Hali Stulecia. Na trzech kondygnacjach, w tym dwóch pod ziemią, zmieści się 800 samochodów i 18 autokarów. Obiekt będzie kosztować 60 mln zł, budowa potrwa 18 miesięcy, a prywatna firma, która ją poprowadzi, otrzyma koncesję na komercyjne użytkowanie parkingu przez 30 lat. Inne przedsięwzięcia w trybie partnerstwa publiczno prywatnego to ustawienie około pół tysiąca nowych wiat przystankowych w mieście. Prywatny inwestor, który wyda na to 70 mln zł, będzie następnie zarabiał na sprzedaży powierzchni reklamowych na ścianach wiat. Pięć basenów kąpielowych w szkołach przy ul. Suwalskiej, Kruczej, Górnickiego, Wilanowskiej oraz przy Bulwarze Ikara także powstanie w efekcie praktykowania PPP.

Ogromnym walorem partnerstwa publiczno-prywatnego jest większa gwarancja terminowej realizacji inwestycji przez partnera prywatnego dzięki jego wiedzy, doświadczeniu, bogatemu know-how oraz kapitałowi.