Czym się kierować wybierając najlepsze miejsce pod inwestycje?

  • 4 marca 2024
  • Artykuł Partnera

Czym się kierować wybierając najlepsze miejsce pod inwestycje?

Wybór lokalizacji pod przyszłą inwestycję to jedna z ważniejszych decyzji w całym procesie inwestycyjnym. Czym inwestor powinien się kierować przy wyborze idealnego miejsca pod inwestycję?

Lokalizacja inwestycji

Jednym z kluczowych kryteriów jest lokalizacja. Poszczególne branże mogą mieć różne wymagania, to jedno je łączy, dobra lokalizacja, a co za tym idzie – dostępność komunikacyjna tj. sąsiedztwo dróg szybkiego ruchu, ważnych międzynarodowych szlaków oraz lotnisk, jest dla firm niezwykle istotna.

Położeniem, które sprzyja rozwojowi biznesu, może się pochwalić Łomża. To 60-tysięczne miasto zlokalizowane w północno-wschodniej części województwa podlaskiego jest znakomicie skomunikowane. Łomża leży niemal dokładnie w połowie drogi między Warszawą a wschodnimi i północnymi granicami kraju oraz Unii Europejskiej. Biegnąca tuż obok droga ekspresowa S61 to część międzynarodowej trasy Via Baltica prowadzącej z Berlina przez Warszawę do Helsinek. W obrębie 150 km od Łomży znajdują się aż trzy lotniska: w stolicy, Modlinie oraz port Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Otoczenie biznesowe przyszłej inwestycji

Obecność innych firm na rozpatrywanym terenie to kolejny czynnik, który warto wziąć pod uwagę, gdyż odpowiednie otoczenie biznesowe zwiększa szanse na powodzenie. Potencjalnych kooperantów z wielu względów warto szukać na miejscu. W ten sposób nie tylko skraca się czas ewentualnych dostaw (produktów i usług), ale można też skorzystać z indywidualnego doświadczenia.

Łomża leży na terenie Zielonych Płuc Polski, co sprzyja rozwojowi przemysłu, który dba o środowisko naturalne. W mieście oraz jego najbliższej okolicy swoje siedziby mają największe w kraju zakłady z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego, m.in. produkujące skrobię ziemniaczaną, mleczarnia, browar, a także producenci żywności funkcjonalnej i komponentów do żywności.  Wykorzystując dostępną bazę surowcową, znakomite warunki do rozwoju znalazły w Łomży również firmy budowlane oraz z branży meblowej czy energetycznej. Potencjał intelektualny mieszkańców miasta wykorzystują także prężnie działające startu-upy z sektora IT. 
Innym argumentem za lokalizacją w danym miejscu są oferowane przez miasta udogodnienia. Tereny inwestycyjne powinny być dobrze skomunikowane, uzbrojone, objęte miejscowym planem przewidującym zabudowę produkcyjną oraz wszelkiego rodzaju ulgi podatkowe.

Łomżyńska Strefa Inwestycji - Otoczenie biznesowe

Łomżyńska Strefa Inwestycji - Otoczenie biznesowe

Ulgi i zwolnienia podatkowe

Przyszłym inwestorom Łomża oferuje system ulg oraz zwolnień obowiązujących w ramach tzw. Polskiej Strefy Inwestycji. Przedsiębiorcy przez 15 lat mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Uzyskując decyzję o wsparciu z PSI, mogą też liczyć na zwolnienia obowiązujące w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Dodatkowo przez 3 lata miasto oferuje zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Wymagane minimalne nakłady inwestycyjne dla dużych przedsiębiorców wynoszą 10 mln zł, dla średnich – 2 mln, 0,5 mln dla małych i 0,2 mln dla mikro. Są to najkorzystniejsze warunki w kraju.

Łomżyńska Strefa Inwestycji

Na terenie miasta funkcjonuje Łomżyńska Strefa Inwestycji. To obszar o powierzchni ponad 200 ha, położony w zachodniej części miasta, przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania pod zabudowę produkcyjno-usługową, magazynową i składową. Teren uzbrojony jest w niezbędną infrastrukturę techniczną, a ruch wewnętrzny odbywa się po drodze dostosowanej do obsługi pojazdów o podwyższonej ładowności. Obszar położony jest bezpośrednio przy drodze krajowej nr 61, w odległości ok. 2 km od węzła Łomża-Zachód transeuropejskiego korytarza transportowego Via Baltica. 

Dotychczas zainwestowały tutaj firmy z branży budowlanej i meblowej. Powstaje nowoczesne centrum logistyczne. W bezpośrednim sąsiedztwie położona jest elektrociepłownia miejska.

Łomżyńska Strefa Inwestycji - 200 ha terenów inwestycyjnych

Łomżyńska Strefa Inwestycji - 200 ha terenów inwestycyjnych

Wykwalifikowana kadra

Nie da się prowadzić biznesu bez dostępu do wykwalifikowanych kadr. Najlepiej, gdy mówimy o pracownikach o różnym stopniu wykształcenia – od zawodowego po wyższe – oraz specjalistach w wielu branżach.

Łomża inwestuje w młodych. W mieście działają dwie uczelnie wyższe: Akademia Łomżyńska oraz Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych. Kształcą one na kierunkach informatyka, automatyka i robotyka, technologia żywienia, budownictwo oraz rolnictwo. 

Duże możliwości stwarza też m.in. funkcjonujący na AŁ Instytut Żywności i Gastronomii, który posiada doskonałe zaplecze naukowo-badawcze dla rozwoju technologii z sektora rolno-spożywczego. Obecnie w Łomży studiuje już kilka tysięcy studentów.

O potrzeby rynku pracy dbają również szkoły techniczne oraz zawodowe. Przyszli pracownicy kształcą się w czterech zespołach szkół o profilach mechanicznym, budowlanym, ekonomicznym i weterynaryjnym. Szkoły zawodowe kształcą m.in. przyszłych gastronomów, technologów żywności, budowlańców, elektryków, mechaników i mechatroników. Natomiast Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łomży oferuje możliwość zorganizowania specjalistycznych kursów.
Należy jednak pamiętać, że dobry klimat dla biznesu to nie wszystko. Równie istotne jest to, co dane miejsce oferuje nam i naszym pracownikom po godzinach. Szukajmy więc odpowiedniego miejsca także do życia.

Po godzinach

Łomża z jednej strony posiada ofertę kulturalno-rozrywkową, której nie powstydziłoby się duże miasto, a z drugiej gwarantuje spokój i brak powszechnego pędu. Każdego roku do miasta zjeżdżają teatry z całego świata, by uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka. Wolny czas można tu spędzać także w uznanej w kraju Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej, kinie, muzeach czy galeriach.

Miasto oferuje różnorodną bazę sportowo-rekreacyjnej. Na miłośników aktywności fizycznej czekają m.in. kryte pływalnie, ścieżki rowerowe, skateparki, ścianki wspinaczkowe, boiska i korty tenisowe. Czas wolny można spędzić na bulwarach nadnarwiańskich albo wybrać się na wycieczkę do Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego.

Zainwestuj w Łomży. To dobre miejsce na Twoją inwestycję.
www.investinlomza.pl

5Norway

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów