Amerykański producent filtrów przemysłowych, firma Donaldson Company, podjął decyzję o budowie kolejnej fabryki w Europie, a pierwszej w Polsce, która powstanie w Skarbimierzu. 

Rozpoczęcie budowy zakładu to zwieńczenie rocznych przygotowań do inwestycji. Amerykański inwestor w lipcu 2012 r. uzyskał pozwolenie na działalność w strefie ekonomicznej deklarując nakłady inwestycyjne powyżej 65 mln zł oraz ukończenie projektu do czerwca 2017 roku. W czerwcu tego roku Donaldson zakupił teren o powierzchni 10,08 ha, objęty statusem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”.

Zakład zajmie powierzchnię 10.000 m kw. z założeniem dodatkowej powierzchni na potrzeby przyszłego rozwoju firmy w Skarbimierzu. Firma planuje zatrudnić 138 pracowników w pierwszej fazie projektu, którego otwarcie ma nastąpić w 2015 roku.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, iż będziemy mogli włączyć nowy obiekt w naszą działalność produkcyjną i traktować go jako bazę dystrybucyjną w Europie. Jednocześnie doceniamy bieżące wsparcie polskiego rządu i władz Gminy Skarbimierz - powiedział Wim Vermeersch, wiceprezes firmy na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną.

W nowym obiekcie firmy produkowane będą filtry powietrza dla przemysłu ciężkiego, stosowane zarówno w pojazdach drogowych, jak i w sprzęcie terenowym. Pierwszy zakład w Polsce, którego otwarcie planowane jest na 2015 r., będzie trzecim podmiotem firmy w Europie Środkowej i Wschodniej. Wyprodukowane w województwie opolskim filtry będą zaopatrywały klientów z Europy oraz Rosji.