Pierwsze miesiące 2012 roku zaowocowały znaczącym wzrostem podaży na rynku powierzchni biurowych. Także dopiero powstające obiekty znajdują już najemców - 70 proc. pow. w budowie jest już wynajętych.

Colliers International, firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, publikuje najnowszy raport rynkowy przedstawiający aktywność w sektorze powierzchni magazynowych w I kwartale 2012 roku oraz prognozy na dalsze miesiące.

Raport podsumowuje sytuację na rynku powierzchni magazynowych pod względem podaży i popytu, dostępnych powierzchni oraz stawek czynszów. Analiza obejmuje Warszawę oraz pozostałe duże miasta regionalne.

I kwartał 2012 zaowocował  sześciokrotnym wzrostem podaży w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Jednak firmy nie mogą narzekać na brak zainteresowania: współczynnik powierzchni niewynajętej obniżył się o ponad 4 p.p. w stosunku do analogicznego okresu 2011 roku, zaś 70 proc. z 240 tys. mkw. pow. magazynowej znajdującej się w budowie, jest już wynajęta.

W pierwszym okresie 2012 roku nie widać było dużych różnic w wysokości czynszy. Czynsze bez zmian, z wyjątkiem rejonów gdzie współczynnik niewynajętej powierzchni spada – zaobserwować tam można niewielką tendencję wzrostową czynszów.

Prognozy Colliers dla rynku powierzchni magazynowych na najbliższe miesiące są obiecujące.

- To bardzo dobry sygnał. Duża aktywność na rynku powierzchni magazynowych daje nadzieję na powtórkę sukcesu z ubiegłego roku, w którym wynajęliśmy dla naszych klientów ponad 550 tys. mkw. - komentuje Maciej Chmielewski, partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, iż nieznacznie spadła ilość transakcji w stosunku do anologicznego okresu w 2011 roku i wyniosła 396 tys. mkw. Eksperci z firmy Colliers uważają jednak, że rynek będzie utrzymywał się na stabilnym poziomie.