W pół roku wynajęto 3,3 mln mkw. powierzchni magazynowej. To nowy rekord

  • 2 sierpnia 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot.pixabay.com)

Rynek magazynowy był rozgrzany do czerwoności już rok temu, ale nadal nabiera barw. W pierwszej połowie 2021 roku popyt na magazyny wyniósł 3,3 mln mkw., czyli o aż 36% więcej w porównaniu rok do roku. Największe transakcje dotyczą najemców z sektora e-commerce - wynika z danych CBRE. Wyróżnia się rynek poznański i katowicki, gdzie wynajmuje się najwięcej. Te same regiony są rekordowe pod względem nowopowstających obiektów. Buduje się tam 1,1 mln mkw. magazynów z ponad 3,1 mln mkw. w całej Polsce. Poziom pustostanów spadł do zaledwie 5,7%. 

– Końcówka poprzedniego roku okazała się rekordowa dla rynku magazynowego. Popyt przełamał barierę 5 mln mkw. Jednak nic nie wskazuje, żeby rekordowy trend miał się zatrzymać. Otwarcie nowego roku okazało się znacznie lepsze niż można się było spodziewać. Motorem napędowym rynku logistycznego w Polsce pozostaje handel internetowy, który nie tylko odpowiada za największe transakcje najmu, ale też wyznacza trendy w tym sektorze. Już teraz widzimy, że popyt na nieruchomości starsze i o gorszym standardzie będzie maleć, z powodu łatwości w dostarczeniu nowoczesnych obiektów i preferencji klientów, którzy chcą nowoczesnych budynków z uwzględnieniem „zielonych” rozwiązań. – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

Historyczne półrocze dla magazynów

Pandemia wciąż przyczynia się do rekordowego zainteresowania wynajmem magazynów. 
W pierwszej połowie 2021 roku popyt wyniósł aż 3,3 mln mkw., co oznacza wzrost o 36% w porównaniu rok do roku. Najwięcej magazynów wynajęto w regionach Poznania i Katowic. W województwie wielkopolskim podpisane zostały umowy na ponad 600 tys. mkw., co oznacza skokowy wzrost, o 130% rok do roku. W przypadku województwa śląskiego wolumen był podobnie wysoki jak w Wielkopolsce i osiągnął 590 tys. mkw., co jest wynikiem o 44% wyższym niż rok wcześniej.

Podpisywane są coraz większe umowy najmu, co jest trendem zauważalnym już od jakiegoś czasu. W pierwszej połowie 2021 roku podpisano 19 umów o wielkości powyżej 30 tys. mkw. każda. Największa transakcja to Panattoni BTS Poznań zawarta na 109 tys. mkw. z DHL w pierwszym kwartale 2021 roku. Natomiast w drugim kwartale 2021 roku odnotowane zostały dwie umowy na ponad 82 tys. mkw. w P3 Poznań i Panattoni BTS Gorzyczki. Obie umowy podpisano z najemcami z sektora e-commerce.

Wynajmuje się tak samo dużo jak buduje

W połowie 2021 roku poziom powierzchni magazynowej w budowie wyniósł ponad 3,1 mln mkw. i jest to niespotykany dotąd wynik na tym rynku. Dwa najbardziej aktywne regiony, czyli Katowice oraz Poznań, stanowią ok. jedną trzecią tej powierzchni, czyli w sumie 1,1 mln mkw. Tylko ok. 30% powierzchni w budowie jest niezabezpieczone umowami najmu. Największe dwie inwestycje znajdują się w województwie lubuskim. To Panattoni BTS Świebodzin (203,5 tys. mkw.) oraz Hillwood Rokitno (112,5 tys. mkw.). 

– Zeszłoroczna ostrożność deweloperów w analogicznym okresie spowodowana pandemią, która objawiała się wolumenem powierzchni w budowie o 40% niższym niż obecnie, zdecydowanie minęła. Potwierdza to fakt, że ponad 1 mln mkw. nowych magazynów ruszyło z budową właśnie w drugim kwartale tego roku. Stopa pustostanów jest bardzo niska i wynosi 5,7%, podczas gdy rok temu była o 1 pp. wyższa. To oznacza, że powierzchnie aktualnie budowane i niewynajęte, po dostarczeniu do użytkowania, będą wchłaniane stosunkowo szybko. – komentuje Hryniewska.

Czynsze z lekką zmianą w mieście 

Czynsze umowne za powierzchnię magazynową po drugim kwartale nie uległy zmianie w Polsce regionalnej i wynosiły 2,7-3,9 euro za mkw. za miesiąc, natomiast w Warszawie poziom czynszów lekko wzrósł ze względu na rosnący popyt na lokalizacje miejskie i znajduje się w przedziale 4,2-5,5 euro za mkw. za miesiąc. Poziomy zachęt i standardowe okresy najmu nie uległy zmianie.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów