UODO: zakaz publikowania numerów ksiąg wieczystych na GEOPORTAL2

  • 10 kwietnia 2020
  • Kurier PAP

(fot. pixabay.com)

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nakazał Głównemu Geodecie Kraju zaprzestanie publikowania na portalu internetowym geoportal.gov.pl numerów ksiąg wieczystych. Publikowane informacje pochodzą z ewidencji gruntów i budynków prowadzonych przez starostów powiatów.

– Takie działanie skutkuje tym, że podane do publicznej wiadomości numery ksiąg wieczystych pozwalają osobom nieuprawnionym na zapoznanie się z informacjami zawartymi w księdze wieczystej, w tym również z danymi osób fizycznych. – głosi uzasadnienie decyzji prezesa UODO.

– W konsekwencji uznać należy, że ujawnienie numerów ksiąg wieczystych na portalu GEOPORTAL2 stanowi naruszenie przepisów o ochronę danych osobowych. – podkreśla w swojej decyzji prezes Urzędu.

Nakaz zaprzestania publikacji numerów ksiąg ma obowiązywać do czasu wydania "decyzji administracyjnej kończącej postępowanie w tej sprawie".

Sprawa zaczęła się od kontroli UODO (wszczętej w dniach 10 – 14 lutego 2020 r.) w Starostwie Powiatowym w Jarocinie. Dotyczyła ona właśnie udostępniania przez Starostę Jarocińskiego za pośrednictwem portalu internetowego „GEOPORTAL2” (geoportal.gov.pl) danych osobowych z ewidencji gruntów i budynków.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów