Nowelizacja ustawy dot. prawa geodezyjnego i kartograficznego weszła w życie

  • 3 sierpnia 2020
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. pixabay.com)

31weszła w życie nowelizacja ustawy dot. prawa geodezyjnego i kartograficznego. Znowelizowane przepisy przewidują przede wszystkim przyspieszenie procesu inwestycyjnego dla geodetów, usprawnienie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz zapewnienie lepszego finansowania geodezji w powiatach.

 Jednak, co oznacza ten krok dla przedsiębiorcy?

  • Oszczędność kosztów i czasu uzyskania danych geodezyjnych
  • Usprawnienie procesu uwolnienia działek przez powiaty
  • Minimalizację formalności związanych z uzyskaniem potrzebnych materiałów
  • Wykorzystanie danych przestrzennych do usprawnienia bieżących procesów przedsiębiorstwa
  • Nowe możliwości biznesowe wynikające z analizy danych topograficznych i in.

– Wejście w życie znowelizowanej ustawy otwiera przed światem biznesu zupełnie nowe możliwości w zakresie wykorzystania danych przestrzennych. Dzięki uwolnieniu danych, przedsiębiorcy będą mogli samodzielnie wyszukiwać konkretne lokalizacje, nieruchomości czy działki wg określonych parametrów. Szczegółowe korzyści muszą dostrzec firmy działające w branży architektonicznej, budowlanej i pokrewnych, ale też na przykład fotowoltaiczne. Do tej pory proces ten był skomplikowany i czasochłonny, a dostęp do danych związany również z opłatami. Zmiany w prawie otworzą wiele drzwi przed firmami, które zdecydują się sięgnąć po tego typu informacje i zbudują w oparciu o nie swoją przewagę konkurencyjną. W zasięgu ręki mogą się znaleźć zdjęcia lotnicze całej Polski, mapy pokazujące wszystkie drogi, obiekty topograficzne czy zabudowania. Obecnie nie wiadomo jeszcze w jaki dokładnie sposób sektor publiczny udostępni uwolnione dane, natomiast niektóre Wojewódzkie Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej już rozpoczęły prace nad technologiami, które umożliwią im korzystanie z uwolnionych danych. – komentuje Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP, członek zarządu Sputnik Software.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów