24 października Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, przygotowany przez ministerstwo gospodarki o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.

Poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw, ograniczenie zatorów płatniczych, zwiększenie dyscypliny płatniczej między kontrahentami oraz likwidacja barier administracyjnych, to najważniejsze ułatwienia w prowadzeniu mikro, małych i średnich firm. Zmiany w prawie przyczynią się do wyjaśniania wątpliwości przedsiębiorców oraz ułatwią im wykonywanie ciążących na nich obowiązków.

Nowe przepisy znoszą m.in. obowiązek zapłaty podatku VAT przez małego podatnika, gdy kontrahent będący czynnym podatnikiem VAT nie zapłaci mu za dostarczony towar lub wykonaną usługę.

Propozycja ułatwia korzystanie z ulgi na "złe" długi w obszarze VAT. Podatnik, który rozliczył podatek VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał, będzie mógł dokonać korekty podatku należnego po upływie 150 dni od terminu płatności. Obecnie jest to 180 dni.

Ustawa ograniczy możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków, których dłużnik faktycznie nie poniósł. Ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce jest trzecim aktem prawnym o charakterze deregulacyjnym przygotowanym przez Ministra Gospodarki w ostatnich dwóch latach.