Odpowiada Radosław Woźniak, wiceprezes EFL.

Z badań wykonanych na potrzeby naszego raportu „Innowacje w MŚP. Pod lupą” wynika, że ponad połowa MŚP w ostatnich trzech latach nie dokonała żadnej inwestycji, która miałaby charakter innowacji. Najwięcej, bo aż 36 proc. firm z tego grona, tłumaczy się specyfiką swojej działalności. Takiego argumentu używają najczęściej przedstawiciele handlu, transportu, przetwórstwa i rolnictwa.

Kolejną barierą, na którą wskazują przedsiębiorcy, jest brak środków finansowych na prowadzenie działań proinnowacyjnych – odpowiedziało tak 27 proc. ankietowanych. Przedsiębiorcy podkreślają szczególnie, że do rozpoczęcia tego typu działalności niezbędne jest posiadanie przez firmę nadwyżek finansowych. Jeśli firma ich nie generuje, nie może skutecznie pozyskać dotacji lub kredytu.

Problemem dla przedsiębiorców jest wkład własny, który musi mieć firma, chcąca pozyskać dotację. Do tego inwestycję musi finansować samodzielnie, by dopiero po zakończeniu kolejnych jej części otrzymać zwrot poniesionych kosztów. Aby tego dokonać, musi albo uruchomić własne zasoby finansowe, jeśli je posiada, albo sięgnąć po kredyt bankowy. Problem jednak polega na tym, że banki udzielają takiego finansowania na zwykłych zasadach rynkowych, oceniając zdolność kredytową podmiotu i cel przyznania środków. Biorą więc pod uwagę także taką możliwość, że firma np. dokona inwestycji niezgodnie ze złożonym wnioskiem, więc nie otrzyma dotacji i będzie musiała spłacić kredyt ze środków własnych.

Kolejnymi barierami dla innowacji – które wymieniali ankietowani – są: za mała skala działalności firmy, brak potrzeby takich inwestycji i brak klimatu gospodarczego oraz zachęt do wprowadzania innowacji.

Przedsiębiorcy podkreślali także, że inwestowanie w innowacje ograniczają także często zmieniające się przepisy, co powoduje brak przewidywalności działań w długim terminie, a przecież nakłady na innowacje zwracają się dopiero po latach. Na ten aspekt zwraca uwagę aż 39,4 proc. badanych. Przedsiębiorcy narzekają również na brak wsparcia w postaci informacji na temat możliwości finansowania działań innowacyjnych.