W niedzielę, 16 września, uroczyście otworzono Regionalny Park Przemysłowy w Gryfinie. Kosztem ponad 35 milionów złotych uzbrojono 160 ha terenów przemysłowych, z czego 55 ha weszło w skład Kostrzyńsko-Słubickiej SSE. 

W uroczystości wziął udział Waldemar Pawlak, minister gospodarki i wicepremier rządu RP. Premier mówił o planach rządu dotyczących przedłużenia terminu działalności specjalnych stref ekonomicznych w Polsce oraz o przychylności Komisji Europejskiej w tej kwestii. Aktualnie ten instrument jest do dyspozycji inwestorów do końca 2020 roku. Plany zakładają przedłużenie terminu obowiązywania SSE o sześć lat.

W oficjalnym otwarciu parku wziął także udział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Regionalny Park w Gryfinie jest tym parkiem przemysłowym w Polsce, który jest położony najbardziej na północny zachód. Korzyści z tej lokalizacji dla przyszłych inwestorów są oczywiste – mówił marszałek. Dzisiaj uczestniczymy w oficjalnym otwarciu, ale tak naprawdę promujemy ten teren wspólnie z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną od lat – powiedział marszałek.

Wyjątkowe położenie Regionalnego Parku w Gryfinie docenił pierwszy inwestor, Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Gotech z Gorzowa Wielkopolskiego. Spółka działa od 1990 roku na polskim i europejskim rynku budownictwa energetycznego i przemysłowego. Głównymi odbiorcami wyrobów i usług spółki są renomowane firmy europejskie z sektora energetyki zawodowej, przemysłu chemicznego, paliwowego, hutniczego, przetwórstwa drewna. Mariusz Batura, Prezes Zarządu, zapowiedział produkcję w Gardnie elementów stalowych dla elektrowni. Wspólnie z burmistrzem Gryfina Henrykiem Piłatem, marszałkiem Olgierdem Geblewiczem i prezesem KSSSE Arturem Malcem podpisał list intencyjny w sprawie realizacji inwestycji, która na 4 hektarach da pracę 80 mieszkańcom zachodniopomorskiego. Wśród powodów wyboru Gardna na lokalizację fabryki, prezes Mariusz Batura wymienił bliskość głównych rynków Gotech, czyli Niemiec i Skandynawii.

Koszt uzbrojenia terenów inwestycyjnych pod park to 35 mln złotych. Połowa tej kwoty pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. W rezultacie województwo zachodniopomorskie zyskało dobrze zlokalizowany park przemysłowy, położony na skrzyżowaniu dróg A6 i S3.