Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające granice kostrzyńsko-słubickiej specjalnej strefy ekonomicznej. Jej powierzchnia zwiększy się o ponad 151 ha i będzie wynosiła ponad 1715 ha. Szacuje się, że w wyniku inwestycji na włączanych terenach w ciągu najbliższych kilku lat może zostać utworzonych nawet 4400 nowych miejsc pracy.

Nowe tereny, które zostaną włączone do kostrzyńsko-słubickiej specjalnej strefy ekonomicznej, obejmą obszar Gorzowa Wielkopolskiego, Dębna, Kamienia Pomorskiego, Śmiglu, Krosna Odrzańskiego, Strzelców Krajeńskich, Drezdenka oraz Wągrowca.

Dodatkowo w Krośnie Odrzańskim i Wągrowcu granicami kostrzyńsko-słubickiej SSE objęte będą także grunty prywatne pod dwie inwestycje, realizowane przez Homanit Krosno Odrzańskie oraz Polinova Polska.

Homanit Krosno Odrzańskie należy do grupy Homanit, będącej europejskim liderem w produkcji płyt pilśniowych twardych MDF i HDF formowanych metodą suchą. W wyniku inwestycji utworzonych zostanie co najmniej 20 nowych miejsc pracy i poniesione zostaną nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 211,60 mln zł. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to I kwartał 2016r.

Natomiast spółka Polinova Polska należy do niemieckiej Grupy Polipol, która jest jednym z wiodących europejskich producentów mebli tapicerowanych i zatrudnia we wszystkich swoich fabrykach ok. 4300 pracowników. Projekt inwestycyjny polega na uruchomieniu nowoczesnego zakładu produkcji mebli tapicerowanych. W wyniku inwestycji utworzonych zostanie co najmniej 170 nowych miejsc pracy, a poniesione zostaną nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 93,10 mln zł. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2015 r.