Płock będzie jednym z pierwszych na Mazowszu beneficjentów funduszu Jessica. To tam dzięki unijnym pieniądzom zostaną zrewitalizowane tereny dawnej fabryki. 

Zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej, zwrotna inżynieria finansowa będzie odgrywała istotną rolę w unijnym programowaniu na lata 2014-2020. Niedługo pieniądze z UE będą głównie przekazywane odbiorcom jako kapitał do zarządzania, a następnie do zwrotu. Z punktu widzenia rozwoju regionu ma to duże znaczenie – środki będą mogły być wykorzystywane przez kolejnych beneficjentów na kolejne inwestycje. W ten sposób pieniądze będą pracowały wielokrotnie.

Duża zmiana czeka przestrzeń dawnej Fabryki Maszyn Żniwnych w Płocku. Ze środków udzielonych w ramach inicjatywy JESSICA możliwe będzie zakończenie na tym terenie prowadzonego przez firmę BUDMAT procesu rewitalizacji. Część budynków zostanie przebudowana i wyremontowana. Zmiany dotyczyć będą również infrastruktury i urządzeń poprzemysłowych. Zagospodarowany zostanie przyległy teren – obszar ożyje gospodarczo i społecznie.

W zrewitalizowanych obiektach planuje się uruchomienie linii produkcyjnej blachodachówki modułowej. Możliwe to będzie m.in. dzięki zakupowi z udzielonej pożyczki specjalistycznych maszyn. Koszt rewitalizacji to 20 mln zł (netto), z czego kwota udzielonej pożyczki wynosi 15 mln zł, a oprocentowanie – 0,91 proc. w skali roku.

Umowy podpisali dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK Marek Szczepański oraz odpowiednio właściciel firmy BUDMAT z Płocka Bogdan Więcek i burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Obie inwestycje rozpoczną się jeszcze w tym roku. Oprócz kosztów preferencyjnego oprocentowania pożyczek inwestorzy nie poniosą żadnych opłat i prowizji w związku z udzieleniem i obsługą przez BGK pożyczek JESSICA.

– Podpisywane umowy w ramach JESSICA dotyczą inwestycji związanych z rewitalizacją miast. Warto pamiętać, że w tych działaniach Bank Gospodarstwa Krajowego wspierany jest przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A., która ze względu na znajomość tematyki przeprowadza wstępną ocenę wniosków– podsumował członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

Obecnie BGK jest w trakcie oceny 13 wniosków o pożyczkę na finansowanie projektów miejskich zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego. Kolejne decyzje podjęte zostaną jeszcze w czerwcu.