Mimo narzekań na stan polskiego partnerstwa publiczno-prywatnego, sytuacja nie wygląda źle. Już w czerwcu zostaną ogłoszone dwa kolejne przetargi dla partnera prywatnego. Oba projekty wpisują się w popularne trendy w PPP.

Pierwszy z przetargów ogłosi Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Miasto poszukuje partnera gotowego wybudować parkingi w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Pierwotnie przetarg miał zostać ogłoszony w marcu. - Przygotowanie dokumentacji przetargowej i jej uzgodnienie z różnymi jednostkami m.st.Warszawy zajęło więcej czasu niż wcześniej zakładaliśmy – wyjaśniła Karolina Frytek z Biura Obsługi Inwestora z warszawskiego magistratu, podczas konferencji "Atrakcyjne miasto. PPP".

W stolicy wybrano 8 lokalizacji pod podziemne parkingi: Plac Powstańców Warszawy, Plac Wilsona, Plac Teatralny, Plac Trzech Krzyży, ul. Emilii Plater, ul. Wybrzeże Gdańskie. W sumie powstanie ponad 2,5 tysiąca nowych miejsc parkingowych na 6 parkingach. Władze miasta oceniają wartość projektu na około 300 mln złotych. - Miasto chce zapewnić opłacalność partnerowi prywatnemu przez stworzenie dużej ilości tanich miejsc parkingowych, a nie małej w wysokiej cenie. Dlatego rozważamy wprowadzenie tego warunku w umowie z przyszłym partnerem – stwierdziła Frytek.

To nie jedyny warunek stawiany partnerowi prywatnemu. Warszawa szuka takiego rozwiązania, dzięki któremu nie musiałaby wnosić wkładu własnego w postaci bezpośredniego finansowania, ani zapewniać gwarancji finansowych. Ponadto, parkingi powstaną na gruntach należących do stolicy, które pozostaną w jej rękach. Mimo to władze miasta są nastawione optymistycznie. - Widzimy duże zainteresowanie ze strony inwestorów. Do badania rynku zgłosiło się 9 podmiotów, w tym instytucje finansujące, a na konferencjach i targach inwestycyjnych zainteresowanie projektem wyrażają także firmy, które nie uczestniczyły w badaniu rynku – zauważyła pracownica warszawskiego BOI.

Czy miastu uda się znaleźć firmę chętną do realizacji takiego projektu, jeszcze się okaże. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu władze stolicy liczą na to, że budowa parkingów rozpocznie się w 2014 roku.

Ta forma inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego cieszy się dużą popularnością w Polsce. Na razie podobne projekty udało się zrealizować m.in. w Krakowie (Pl. Przy Groblach) oraz w Poznaniu (Pl. Wolności). Jednak zainteresowanych nie brakuje. Tylko w ciągu ostatniego pół roku chęć budowy parkingów w PPP wyraziły Bielsko-Biała i ponownie Kraków (Pl. Biskupi).

W czerwcu zostanie również ogłoszone zapotrzebowanie na partnera prywatnego w Łomży, gdzie urząd miejski przymierza się do uporządkowania terenu obecnego dworca PKS, przy którym znajduje się również miejskie targowisko. - Targowisko, które cieszy się niechlubną sławą, uporządkujemy własnym sumptem, natomiast teren dworca postanowiliśmy zagospodarować w ramach PPP – mówił podczas warszawskiej konferencji Waldemar Matkowski, naczelnik Centrum Obsługi Inwestora w Łomży.

Dworzec po modernizacji ma zachować swoje funkcje transportowe – w sumie na centrum przesiadkowe komunikacji autobusowej zostanie przeznaczonych ok. 2 tys. mkw., w tym 500 mkw. pod poczekalnie i kasy PKS. Jednocześnie około 13 tys. mkw pozostanie do dyspozycji partnera prywatnego. Atutem projektu jest, że może być on dostosowany do wielu funkcji komercyjnych m.in. handlowej, usługowej, hotelowej, konferencyjnej, czy rozrywkowej (kino lub kręgielnia). - Istnieje duża dowolność wykorzystania obiektu do celów komercyjnych – podkreślił Matkowski.

Na terenie planowanej inwestycji powstanie również przestrzeń biurowa wykorzystana do celów administracyjnych przez Urząd Miasta Łomży. W sumie będzie to ok. 1,3 tys. mkw. Miasto planuje, że w tym roku uda się ostatecznie wybrać partnera publicznego, a wszystkie cztery etapy prac zakończą się do 2016 roku.

Projekty łączenia funkcji komunikacyjnych i handlowych w ostatnich latach zyskują na popularności. Obecnie powstaje około 40 projektów tego typu m.in. Poznań City Center, jednak ich realizacja w formie partnerstwa publiczno-prywatnego wciąż stanowi jedynie niewielki procent. Widać jednak również zmiany w tym zakresie. Na początku tego roku ogłoszono, że Sopot planuje stworzenie takiego właśnie, wartego 70 mln złotych projektu przy pomocy partnera prywatnego, a Łomża jest już o krok od wybory prywatnego partnera.

Projekty związane z infrastrukturą drogową mają szczególnie duży potencjał z uwagi na fakt, że ich realizacja niejednokrotnie przekracza możliwości poszczególnych samorządów, a jednocześnie zapotrzebowanie na nowoczesną infrastrukturę transportową jest kluczowe dla rozwoju miast i gmin. W szczególności w dużych miastach ciągle rośnie popyt na nowe miejsca parkingowe, co tłumaczy ich popularność w PPP.