Polpharma zakończyła II etap budowy centrum badań i rozwoju Polpharma Biologics w należącym do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

W najnowocześniejszym laboratorium biotechnologicznym w Polsce firma prowadzi prace nad lekami biopodobnymi, które umożliwią szerszy dostęp do skutecznej terapii pacjentom cierpiącym na ciężkie schorzenia. Centrum Polpharmy o powierzchni 2 600 mkw. obejmuje laboratoria rozwojowe oraz instalacje do produkcji leków biologicznych w standardzie GMP (Good Manufacturing Practice – Dobra Praktyka Wytwarzania). Zatrudnia już 40 wysokiej klasy specjalistów i dalej intensywnie się rozwija.

- Leki biologiczne to niewątpliwie przyszłość medycyny i dziedzina, która będzie bardzo dynamicznie się rozwijać. Zdecydowaliśmy, że prace nad lekami biologicznymi rozpoczniemy od leków biopodobnych. Pracujemy już nad trzema produktami tego typu. W ten sposób – dzięki niższej cenie – będziemy mogli zaoferować dostęp do nowoczesnej terapii większej liczbie pacjentów – wyjaśnia Jerzy Starak, przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharmy.

Rozwój leków biopodobnych to jednak długi, skomplikowany i kosztowny proces. Trwa od 7 do 9 lat, a koszty prac wynoszą od 50 do 80 mln EUR. Dlatego szansą na zwiększenie możliwości Polpharmy w zakresie rozwoju i komercjalizacji leków biopodobnych, a w przyszłości także projektów innowacyjnych jest strategiczne partnerstwo z niemiecką grupą farmaceutyczną należącą do Thomasa Strüngmanna, jednego z najwybitniejszych przedsiębiorców w branży farmaceutycznej w Europie.

Dodatkowe możliwości rozwoju stwarza ścisła współpraca biznesu ze środowiskiem akademickim. Polpharma od lat jest przykładem udanego współdziałania z gdańskim środowiskiem naukowym. Firma przy wsparciu funduszy unijnych zamierza współtworzyć konsorcja naukowe oraz huby biotechnologiczne, co przyczyni się do rozwoju innowacyjności Pomorza oraz gospodarki regionu opartej na wiedzy.

Na taką współpracę liczy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

- W nowej perspektywie finansowania unijnego na rozwój przedsiębiorstw przeznaczamy 420 mln euro. Wydaje się, że to dużo, ale dla województwa bardzo istotne jest też przyciągnięcie firm nastawionych na rozwój, takich gdzie społeczna odpowiedzialność biznesu łączy się z biznesowymi planami – mówił podczas uroczystości zakończenia budowy II etapu.

Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podkreślała jak ważni są ludzie w tej inwestycji, ciesząc się, że w laboratoriach Polpharmy Biologics możliwości rozwoju kariery mają zdolni naukowcy, którzy wracają do Polski z instytutów za granicą.

- Przypominają mi się wtedy słowa prof. Hilarego Koprowskiego, wynalazcy szczepionki na polio, patrona GPN-T który mówił do polskich naukowców pracujących na Zachodzie, że ich przyszłość jest w Polsce. Teraz widzę, że jego marzenie właśnie tu w laboratoriach Polpharmy się realizuje. Dlatego jestem przekonana, że będą tu realizowane projekty na miarę profesora Koprowskiego.