Radom będzie miał „Studium pozyskania inwestora dla terenów przemysłowych Gminy Miasta Radomia”. Na przetarg ogłoszony w sprawie jego opracowania wpłynęły trzy oferty.

O tym, że Radom szuka firmy gotowej przygotować studium dotyczące gruntów pod inwestycje przemysłowe w mieście, pisaliśmy w lipcu. Ostatecznie na złożenie ofert zdecydowały się trzy firmy. Firma  DS Consulting z Gdańska jest gotowa opracować dokument za ponad 103 tysięcy złotych. Oferta konsorcjum z Katowic Collect Consulting oraz Invest& Consulting Group opiewa na blisko 85 tysięcy złotych. Warszawska spółka PWC Polska złożyła ofertę wartości około 203 tysięcy. W najbliższych dniach przetarg zostanie rozstrzygnięty. Na przygotowanie studium zwycięska firma będzie miała jeden miesiąc.

Studium w znacznej mierze zostanie sfinansowane dzięki unijnym środkom pozyskanym przez Urząd Miejski - Centrum Obsługi Inwestora oraz Wydział Funduszy Unijnych i Strategii. Miasto pozyskało na nie, za pośrednictwem ministerstwa gospodarki, dofinansowanie unijne stanowiące 85 procent jego wartości.

Opracowanie ma dotyczyć terenów przemysłowych, składających się z 5 części o łącznej powierzchni 42,4088 ha. Dokument zawierać będzie informacje na temat cech charakterystycznych terenu, sytuacji społeczno–ekonomicznej warunkującej pozyskanie inwestora, udogodnień dla przyszłych inwestorów oraz będzie wyznaczać dla władz miasta kierunek działań, jaki należy obrać dla skutecznego pozyskania inwestora.

Studium podniesie atrakcyjność Radomia jako miejsca lokowania inwestycji, ponieważ służy przygotowaniu terenów pod inwestycje. Dokumentacja będzie stanowiła podstawę do uzbrojenia terenów pod przyszłe inwestycje, co przekłada się  na tworzenie nowych miejsc pracy i zmniejszenie bezrobocia.

Urzędnicy zarówno miejscy, jak i w ministerstwie gospodarki, za pośrednictwem którego miasto skutecznie  starało się o dofinansowanie unijne, nie mają wątpliwości, że stworzenie kompleksowej oferty inwestycyjnej miasta w postaci studium pozyskania inwestora przyczyni się do pozyskania inwestorów zagranicznych i krajowych, a tym samym rozwoju lokalnego przemysłu i infrastruktury.

Dokument ten ma pełnić też funkcję informacyjną dla potencjalnych inwestorów prywatnych, pragnących zrealizować swoje projekty biznesowe na terenie Radomia, będąc swego rodzaju przewodnikiem dla inwestora po terenach przemysłowych Gminy.