Z Januszem Brylińskim, dyrektorem fabryki WEPA w Piechowicach, rozmawia Marta Śniegocka.

W 2006 r. WEPA nabyła fabrykę w Piechowicach. Czemu zdecydowali się Państwo na tę konkretną inwestycję?

Fabryka WEPA w Piechowicach ( w pobliżu Jeleniej Góry) zatrudnia ponad 340 pracowników. Produkowane są tam takie produkty codziennego użytku jak papier toaletowy, czy ręczniki papierowe. Zdecydowaliśmy się na zakup fabryki w momencie, kiedy wymagała prywatyzacji. W 2006 r. WEPA posiadała dwie fabryki w Północnej Nadrenii-Westfalii (Niemcy) jak również jedną w Moguncji, ale żadna z nich nie była zdolna zapewnić dostaw do Polski z uwagi na wysokie koszty logistyczne. Dlatego przejęcie polskiej fabryki było znaczące dla firmy. Od 2006 r. kontynuujemy inwestycje w modernizację i rozbudowę tego zakładu. Obecnie WEPA Piechowice jest nowoczesną fabryką i zaopatruje handel detaliczny, jak również sektor Away-From-Home, dostarczający produkty do stref sanitarnych i do czyszczenia, różnej jakości.

Niedawno WEPA otrzymała kolejne zezwolenie na inwestycję na terenie Kamiennogórskiej SSE. Co powstanie w ramach tej inwestycji?

Od 2006 r. zainwestowaliśmy w park maszynowy oraz zbudowaliśmy nowe obiekty, aby wzmocnić naszą konkurencyjność. W grudniu 2013 r. zainaugurowaliśmy działalność nowego magazynu. Podobnie jak w innych lokalizacjach WEPA, w Piechowicach kontynuujemy rozwój fabryki, aby zaspokoić potrzeby polskich konsumentów.

Projekt rozbudowy, na który otrzymaliśmy zezwolenie w grudniu, jest na razie jeszcze nie skonkretyzowany. Pozwoli jednak na stworzenie nowych miejsc pracy w okolicy Jeleniej Góry i wzmocni pozycję gospodarczą.

Jaki wpływ na decyzję firmy WEPA o nowej inwestycji w Piechowicach miało wydłużenie terminu funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych do 2026 r. ?

Dobra współpraca z polskim władzami jest dla nas bardzo ważna. Wszystkie niezbędne decyzje odnośnie rozbudowy zakładu są podejmowane szybko, zaś pozwolenia sprawnie uzyskiwane. Długoterminowe plany i wiarygodne warunki są kluczowe w naszym kapitałochłonnych przemyśle. Technologia do produkcji papieru higienicznego jest warta wiele milionów. Dlatego jest dla nas niezmiernie ważne, abyśmy podejmując decyzje i wprowadzając je w życie mogli polegać na wiarygodnej podstawie.

Jak lokalne władze wspierają firmę w okresie poinwestycyjnym?

Przedstawiciele lokalnych władz są wiarygodnym kontaktem we wszystkich kwestiach związanych z regulacjami oraz kwestiami prawnymi. Zawsze udaje nam się wypracować wspólne stanowisko.

WEPA działa w wielu europejskich państwach. Jakie zalety i wady inwestowania w Polsce dostrzegają Państwo?

Podobnie jak inne państwa Europy Wschodniej, także Polska jest rosnącym rynkiem dla papieru higienicznego. Z powodu rosnącego zapotrzebowania ze strony konsumentów oraz wzrastającego poziomu świadomości dotyczącego higieny, roczny wzrost wynosi ponad 5 proc. i chcemy brać w tym udział. Dodatkowo, duże sieci handlowe wschodzą na rynek wschodnioeuropejski, a my możemy i chcemy za nim podążać, aby zapewnić im wsparcie w rozwoju rynku.

Czy WEPA ma plany dalszego rozwoju w Polsce?

Obecnie nie mamy takich planów.