Z burmistrzem miasta i gminy Końskie, Michałem Cichockim, rozmawia Marta Śniegocka.

Końskie z pomoca unijnych funduszy przygotowało 100 ha terenów inwestycyjnych. Kiedy zakończył się projekt?

Na początku  października  2012 roku dokonano odbioru robót związanych z uzbrojeniem w infrastrukturę terenów inwestycyjnych.

Czy inwestorzy interesują się już tymi terenami? Kiedy Państwo planują finalizację pierwszych umów i jakie inwestycje powstaną?

Informacja o tej inwestycji została rozpropagowana i jest już zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Nie należy zapominać, że gmina może sprzedawać grunty (nieruchomości), co do zasady, w trybie przetargowym. Trudno w tej chwili określić wprost, jakie inwestycje powstaną.

Jakie branże mogą być szczególnie zainteresowane terenami inwestycyjnymi w gminie Końskie?

Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszar ten przeznaczony jest pod tereny produkcji, baz, składów i magazynów oraz lokalizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Wobec takiego przeznaczenia zainteresowane inwestowaniem może być wiele branż.

Część z przygotowanych terenów należy do Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czy te działki cieszą się większym zainteresowaniem ze strony inwestorów?

Z oczywistych względów, tak.

Jak wygląda współpraca gminy  ze Starachowicką SSE w kwestii promowania terenów inwestycyjnych?


Kwestię promowania terenów inwestycyjnych znajdujących się ww. strefie regulują zapisy zawartej umowy w sprawie partycypacji w kosztach związanych z administrowaniem strefą oraz utrzymaniem ogólnej infrastruktury strefy. Jeden z nich stanowi, że Zarządzający strefą pokrywa koszty związane z nakładami na materiały reklamowe i marketingowe, w których zamieszczane są informacje o przedsiębiorstwach i ich osiągnięciach.

Przygotowanie terenów odbyło się przy udziale funduszy unijnych. Czy gmina planuje jeszcze wykorzystywać środki unijne do rozwoju gospodarczego? Jak wygląda kwestia środków z Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej?


Tereny przemysłowe przygotowane zostały przy udziale funduszy unijnych. Gmina pozyskała 60 proc.  tj. 13 885 135, 61 wartości wykonanych robót w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Jeśli chodzi o środki  z  Programu Polski Wschodniej to głównie jest to  uczestnictwo  przedstawiciela Miasta i Gminy Końskie w misjach i targach inwestycyjnych organizowanych przez Państwową Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych z Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.