Z Jackiem Kowalskim, burmistrzem Nowego Dworu Mazowieckiego, o wpływie lotniska Modlin na gospodarczy rozwój gminy, rozmawia Karolina Jastrzębska.

Nowopowstałe lotnisko w Modlinie już po miesiącu działalności cieszy się ogromną popularnością. W jaki sposób to przedsięwzięcie wpłynęło na rozwój gminy?

Oczywiste jest, że powstanie międzynarodowego portu lotniczego jest ogromnym impulsem rozwojowym dla okolic tego przedsięwzięcia. Nowy Dwór Mazowiecki, a także sąsiednie gminy i powiaty przygotowują się do wykorzystania tego potencjału przede wszystkim dla dobra swoich mieszkańców. Budzi się ludzka przedsiębiorczość, która zmaterializowała się natychmiast w postaci licznych parkingów czy przedsiębiorstw przewozowych. Naturalnie to jest początek. Spodziewamy się lokalizacji w pobliżu lotniska większych firm, które przyniosą wiele nowych miejsc pracy w przyszłości.

Co Nowy Dwór Mazowiecki ma do zaoferowania inwestorom?


Przede wszystkim stabilizację i dogodne warunki funkcjonowania całego otoczenia biznesu. Mamy sprawną administrację, nastawioną na pomoc przedsiębiorcom, wiele instytucji finansowych, oddziałów bankowych, duże zakłady pracy, mogące stanowić rynek dla kooperantów. Niedrogie mieszkania oczekują na nabywców, potencjalnych pracowników firm inwestujących, którzy będą mieli w naszym mieście doskonałe warunki do mieszkania, wypoczynku i wychowywania dzieci. Bardzo dobrze wyposażone szkoły i przedszkola, pływania miejska, ośrodek sportu i ośrodek kultury to baza, która przyciąga potencjalne kadry do nowopowstających zakładów pracy. Miasto niemal w całości skanalizowane z dobrą infrastrukturą techniczną, bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą Polski, znajdujące się na przecięciu dróg krajowych – ekspresowej siódemki, 62 i 85 – linią kolejową i oczywiście lotniskiem. Kilka terenów inwestycyjnych kompletnie uzbrojonych, wśród których 3 ha znajdujące się w dzielnicy przemysłowej nagrodzone tytułem „Grunt na Medal”. Miasto kilka razy z rzędu otrzymała tytuł gminy Fair Play, jako doskonała lokalizacja inwestycji. Warunki są idealne – tylko inwestować.

Na stronie gminy wymienione są cztery obszary miasta przeznaczone pod inwestycje: Park Zachodni, teren przy ul. Gen. Berlinga, teren przy ul. Ledóchowskiego oraz teren przy ul. Przemysłowej. Jakie plany ma ratusz wobec danych obszarów?


To są bardzo różne tereny inwestycyjne, a sposób zagospodarowania wynika z zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wśród wymienionych gruntów mamy prawie pełen przegląd docelowego ich przeznaczenia: od budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego, przez wielorodzinne z funkcjami usługowymi i centrotwórczymi, aż po przemysłowe w dzielnicy przemysłowej.

Czy i w jakim zakresie region będzie wspierać ekoinwestycje?


Sami prowadzimy projekty proekologiczne w postaci termomodernizacji budynków użyteczności publicznej czy instalacji kolektorów słonecznych w 146 gospodarstwach domowych. Ponieważ podstawowym nurtem rozwojowym naszego miasta jest turystyka –  w oparciu o zabytkową Twierdzę Modlin, malownicze położenie w widłach wielkich rzek, a także pobliską Puszczę Kampinoską i dynamicznie rozwijającą się bazę hotelową – to oczywiste, że ochrona środowiska jest jednym z priorytetów

Jaki jest stan infrastruktury, która może wesprzeć biznes i czy będzie w najbliższym czasie rozbudowywana lub modernizowana?


Budowa i rozwój infrastruktury jest od wielu lat procesem ciągłym. Rozbudowujemy system dróg wraz z infrastrukturą towarzyszącą w dzielnicy przemysłowej w zasadzie każdego niemal roku. Realizujemy w tym zakresie już drugi projekt dofinansowywany z funduszy europejskich, który zakłada, oprócz prac projektowych, opracowania strategiczne rozwoju przemysłu w tym miejscu. Ostatnio powstały w naszym mieście dwa wiadukty nad torami kolejowymi, które w znacznym stopniu poprawiają warunki ruchu drogowego.

Czy ratusz zamierza w najbliższym czasie modyfikować obecny plan zagospodarowania przestrzennego?

Są miejsca, w których zapisy planu bardziej się starzeją. Miasto rozwija się intensywnie i dziesięć lat temu nie wszystko można było przewidzieć. Dlatego funkcje niektórych terenów wymagają korekty. Obecnie jesteśmy na etapie badania zgodności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z planem.

Jakie są największe problemy stojące przed miastem i Pana Urzędem?

Jak we wszystkich miastach, które są w trakcie intensywnego rozwoju, spodziewamy się problemów komunikacyjnych, także związanych z ruchem pasażerów lotniska. Na szczęście miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z Warszawą drogą kolejową, więc obecnie przystępujemy do opracowania budowy parkingów typu Park&Ride przy naszym dworcu. Wiele problemów przynosi konieczność uzgadniania znacznej ilości działań z konserwatorem zabytków, ale przy takim potencjale i ogromie powierzchni objętych ochroną konserwatorską to rzecz naturalna.

Czy miasto zamierza realizować projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego?


Przymierzamy się do realizacji przedsięwzięcia, które mogłoby być wykorzystane komercyjnie, a jednocześnie spełnić funkcje publiczne w dziedzinie sportu, kultury, rekreacji i rozrywki, na które samorządy nie zawsze stać. Może to być na przykład większe kino. Jednakże procedura partnerstwa publiczno-prywatnego jest skomplikowana i mocno niedoskonała, więc do tej pory nie znalazła chyba zbyt powszechnego uznania samorządów.

Jakie miasto prowadzi w chwili obecnej inwestycje i czy planuje realizację nowych projektów w najbliższej przyszłości?


Rozbudowujemy szkołę podstawową w jednym z osiedli i jeszcze w tym roku zamierzamy uruchomić proces budowy dużej hali sportowej w tym miejscu. Zamierzamy rozbudować sieci informatyczne na terenie miasta przesyłające sygnały z monitoringu wizyjnego, łączące jednostki samorządowe oraz będziemy tworzyć na tej bazie publiczne punkty dostępowe do Internetu. W powiązaniu z wdrażanym programem e-usług projektujemy znaczne uproszczenia i rozwinięcie możliwości zdalnego i szybszego załatwiania spraw w urzędzie i innych jednostkach miejskich. To zadania na teraz. A w przyszłości z pewnością pracy nam nie zabraknie.