Mówi Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland.

W Polsce pozytywny klimat inwestycyjny utrzymuje się zarówno w Warszawie, jak i w regionach. Prognozy rynkowe na 2016 r. również napawają optymizmem. Przy obecnie niskich stopach procentowych, trudno znaleźć lepszą inwestycję niż nieruchomości, dlatego aktywność inwestorów wciąż jest bardzo duża. Szansę na jeszcze większy sukces mają przede wszystkim miasta regionalne, które odgrywają coraz ważniejszą rolę na rynku biurowym. Nasze doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że wysokiej klasy produkty realizowane w tych miastach, z długoterminowymi umowami najmu, podpisanymi przez rozpoznawalne, międzynarodowe, marki wzbudzają bardzo duże zainteresowanie funduszy, które wcześniej nie wychodziły poza Warszawę czy Pragę.

Jednocześnie widzimy, że wraz z coraz większą atrakcyjnością Polski na rynku inwestycyjnym, rosną oczekiwania inwestorów, co do jakości nabywanych produktów. Wysoka, jakość, potwierdzona certyfikatami zrównoważonego budownictwa, ponadczasowa architektura czy przemyślane aranżacje wokół budynków, są bardzo ważnymi czynnikami wyboru produktów inwestycyjnych.

Zauważamy także rosnące zainteresowanie coraz większymi, portfelowymi transakcjami, których w tym roku było już kilka. Największą z nich była transakcja zakupu czterech budynków biurowych: Kapelanka 42 i Axis w Krakowie oraz Silesia Business Park A i B w Katowicach przez szwedzki fundusz zarządzany przez Niam. Spodziewamy się, że w przyszłym roku tego typu transakcji będzie jeszcze więcej. Sprzedaż portfolio jest także dowodem na coraz większe zróżnicowanie napływającego kapitału. Poza funduszami niemieckimi i austriackimi, coraz częściej inwestują u nas amerykanie, czy fundusze skandynawskie. Na rynku pojawiają się także nowi gracze z bliskiego Wschodu i Azji i pomimo, że na razie głównie się rozglądają, wkrótce na pewno zaczną inwestować. Pozytywnym aspektem jest także rosnąca aktywność rodzimego kapitału, który – mamy nadzieję – będzie zyskiwał na znaczeniu w kolejnych latach.