Firma Malow, działający na terenie Suwalskiej SSE producent mebli i wyrobów metalowych, przygotowuje się do produkcji multimedialnych infokiosków.

Totem multimedialny (handlowa nazwa infokiosku) to urządzenie przeznaczone głównie do wyświetlania reklam i informacji wizualnych. Stawiane jest ono wszędzie tam, gdzie przemieszcza się wiele osób (np. centra handlowe, czy dworce). Wyposażony jest również w dotykowy ekran oraz hot spot.

- Chcemy, żeby produkcja tych urządzeń była naszą „nową nogą” w firmie. Obserwowaliśmy rynek, zrobiliśmy jego badania i jesteśmy zdania, że warto zainwestować w tę branżę – przekonuje Roman Kaleta, prezes Malow.

Firma do zadania podeszła kompleksowo. Ze swojej struktury wyodrębniła spółkę , która tym się zajmuje – Malow Digital. Ta, nie tylko produkuje urządzenia, ale także je serwisuje, tworzy reklamy, które w nich są wyświetlane oraz nimi zarządza. Marlow na początek planuje wykorzystać do produkcji już posiadaną powierzchnię.

- Na rynku chcemy wygrywać jakością, elastycznością w produkcji i krótkim czasem realizacji zamówień. Nie boimy się konkurencji z Chin – dodaje prezes Kaleta.

Kilka dni temu suwalska firma ze swoimi urządzeniami pokazała się na prestiżowych niemieckich targach branży reklamowej „VISCOM”, gdzie wzbudziła duże zainteresowanie. Nawet firmy z Chin chcą współpracować z nimi na rynku europejskim.

- Bardzo się cieszę, że w suwalskiej strefie produkowane są tak innowacyjne urządzenia. To pokazuje jak wielki potencjał ukryty jest w naszym regionie, że są tu ludzie i firmy, które potrafią być liderami nowoczesności – zauważa Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Malow na suwalskim rynku działa od 15 lat. Przez ten czas w rozbudowę zakładu i nowoczesny park maszynowy, zainwestował prawie 70 mln zł. Początkowo spółka zatrudniała 80 osób, w chwili obecnej to jeden z największych pracodawców działających w Podstrefie Suwałki SSSE, zatrudniający prawie pół tysiąca osób, głównie z Suwałk i okolicy. Zakład jest rozlokowany na czterech hektarach z czego 1,5 ha to biuro, magazyny, produkcja i część logistyczna. Co roku prawie 60 proc. produkcji trafia na eksport.