Czy Śląsk, kojarzony dotąd z przemysłowym krajobrazem, stanie się mekką ekologów? Członkowie Śląskiego Klastra Ekologicznego na pewno przyłożą do tego rękę.

Główne cele Śląskiego Klastra Ekologicznego (SKE) to rozwój i transfer technologii, które pozwalają poprawić efektywność wykorzystania zasobów naturalnych w gospodarce i zmniejszać negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Inauguracji w dniu 10 maja towarzyszyło seminarium i konferencja prasowa z udziałem władz Europejskiego Forum Odpowiedzialności Ekologicznej (EFOE) oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU). Gościem specjalnym był Heinz Pascher - ambasador biznesowy i animator współpracy regionalnej pomiędzy Górnym Śląskiem a Górną Austrią.

Jak podał Adam Jabłoński, prezes EFOE, koordynatora Klastra, SKE skupia kilkadziesiąt podmiotów ze Śląska, którym przyświeca jeden cel: rozwój i transfer technologii ekologicznych. Obok firm znalazły się wśród nich m.in. pszczyński oddział Instytutu Przemysłu Organicznego, Katedra Metalurgii Politechniki Śląskiej i Katedra Zarządzania Ochroną Środowiska Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

- Tendencje rynkowe wskazują, że praktyki stosowane obecnie w ekologii nie są wystarczające. Nasze najbliższe otoczenie potrzebuje daleko idących zmian i mobilizacji w tym zakresie. My takie zmiany w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zaproponujemy i wdrożymy - mówił prezes Jabłoński.

Uczestnicy konferencji przekonywali, że sektor ekoinnowacji rozwija się dziś szybciej niż inne wiodące branże, takie jak farmaceutyczna czy IT. Podkreślali też, że w perspektywie wzrastającego zapotrzebowania na energię, poprawa efektywności energetycznej oraz racjonalne wykorzystywanie istniejących zasobów staje się ważnym zadaniem.

- Głównym celem naszej inicjatywy jest rozwój i transfer technologii środowiskowych, w tym ekoinnowacyjnych, czyli takich rozwiązań, które pozwalają poprawić efektywność wykorzystania zasobów naturalnych w gospodarce, zmniejszyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko lub wzmocnić odporność gospodarki na presje środowiskowe - powiedziała Izabela Ratman-Kłosińska, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą IETU w Katowicach.

Tworzenie klastrów w dziedzinie technologii środowiskowych to priorytet gospodarki opartej na wiedzy. Województwo śląskie przyznało SKE dotację w wysokości prawie 1 mln zł na działalność technologiczną w tym obszarze.