Zielona energia pochodząca z wiatru czy słońca oraz wykorzystywanie recyklingu to 3 obszary, w które coraz chętniej inwestują najwięksi gracze na rynku. Wielu z nich wpisuje filozofię zrównoważonego rozwoju w swoje organizacyjne DNA. Jakie zielone technologie najchętniej rozwijają znane marki?

W ciągu najbliższych 5 lat Bill Gates zainwestuje w energię odnawialną nawet 2 mld USD. Namawia też do prowadzenia „zielonych” prac badawczo-rozwojowych samorządy i inwestorów prywatnych, porównując wagę rozwoju zielonej technologii do misji kosmicznych. W ramach zawiązanej w trakcie szczytu klimatycznego w Paryżu publiczno-prywatnej koalicji na rzecz inwestycji w tzw. czystą energię jako najważniejszą technologię przyszłości, do Billa Gatesa dołączyli m.in. Jeff Bezos, założyciel platformy Amazon, Richard Branson, Prezes Virgin Group, Jack Ma, Prezes platformy e-commerce Alibaba czy Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka i inni miliarderzy z 10 krajów, a także Uniwersytet Kalifornijski. Podobna koalicja – PRIME Coalition - została też zawiązana z inicjatywy Baracka Obamy, który zabezpieczył w budżecie USA ok. 4 mld USD na inwestycje w obszarze zielonej energii.

Jakie zielone technologie najchętniej rozwijają firmy?

Energia ze słońca
Rekordowe środki na ten cel przeznaczył Google [1]. Firma zainwestuje 300 mld USD na budowę tzw. SolarCity w San Mateo w Kalifornii i stworzenie ok. 25 tys. elektrowni słonecznych na dachach. Z kolei Amazon planuje budowę jednej z największych farm solarnych w Wirginii, która będzie dostarczała 170 tys. MWh energii elektrycznej, zasilając położoną w sąsiedztwie serwerownię firmy. To taka ilość energii, która spokojnie mogłaby wystarczyć dla ok. 15 tys. domów.

Energia z wiatru
IKEA podjęła starania, aby od 2020 r. jej sklepy były samowystarczalne pod względem energetycznym. Firma planuje w ciągu kolejnych 5 lat zainwestować 680 mln USD w systemy energii odnawialnej, montując panele solarne, ale i elektrownie wiatrowe w swoich lokalizacjach na całym świecie. IKEA zainstalowała już na dachach swoich sklepów ok. 700 tys. paneli słonecznych, stając się w 70% energetycznie samowystarczalnym [2]. Innym przykładem jest SAP. Globalny gigant technologiczny zobowiązał się do korzystania w pełni z odnawialnej energii we wszystkich centrach danych oraz budynkach firmy na całym świecie. Firma jest również jednym z sygnatariuszy porozumienia RE100. Projekt ma na celu nakłonić 100 światowych liderów biznesu do stworzenia infrastruktury pozwalającej na korzystanie z samouzupełniających się źródeł energii elektrycznej do 2020 roku.

Recykling i obieg zamknięty
Strategię zrównoważonego rozwoju od kilkunastu lat realizuje też Skanska, jedna z największych firm budowlano-deweloperskich na świecie. Firma poddaje recyklingowi ponad 90% odpadów budowlanych i stara się, by wykorzystanie wody powinno być bardziej efektywne niż wymagane normami. Budynki Skanska są wyposażane w rozwiązania, które pozwalają na użycie np. wody deszczowej do podlewania roślinności i mycia rowerów, wody szarej w toaletach czy geotermalnej do chłodzenia. Przykładem jest budynek biurowy Atrium 1, który zużywa mniej energii o 40% i mniej wody o 70% (w porównaniu do tradycyjnych budynków), a budowane właśnie Osiedle Mickiewicza w Warszawie, dzięki wyposażeniu części wspólnych w oświetlenie LED będzie zużywało nawet 70- 80% mniej energii elektrycznej w częściach wspólnych. Z kolei przy budowie dróg Skanska stosuje mieszankę pochodzącą z recyklingu materiału pozyskanego z rozbiórki istniejącej drogi. W zeszłym roku firma wykonała także unikalną w skali kraju kładkę z żywicy termoutwardzalnej, której elementy nie ulegają korozji i są odporne na wilgoć i promieniowanie UV. Innym ciekawym przykładem jest firma Xerox i projekt Xerox Green World Alliance. To projekt, który zakłada alternatywne wykorzystanie zużytego papieru oraz kartridżów, redukcję zużycia tuszy i tonerów oraz odzyskiwanie materiałów użytych do ich produkcji. Ponadto firma oferuje swoim klientom narzędzie Print Awareness Tool, które dostarcza użytkownikom w czasie rzeczywistym statystyki druku oraz wskazówki dotyczące eliminacji niekorzystnych dla środowiska nawyków jak np. zbyt duże zużycie materiałów.
 


[1] bloomberg.com
[2] treehugger.com