Porozumienie w sprawie utworzenia Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego podpisane

  • 22 listopada 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała z Miastem Jaworzno porozumienie. W Jaworznie powstanie Jaworznicki Obszar Gospodarczy, na którym ma stanąć m.in. fabryka Izery. (fot. KSSE)

Utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) to główne założenie podpisanego w piątek, 19 listopada 2021 r., porozumienia między zarządem KSSE i Prezydentem Miasta Jaworzna. 

Działania mogą być prowadzone dzięki ustawie z dnia 23 lipca 2021 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych, którą w sierpniu br. podpisał Prezydent RP Andrzej Duda. Dokument dedykowany jest tylko dwóm miejscom w Polsce, konkretnym działkom w Jaworznie i Stalowej Woli. Tym samym na terenach poprzemysłowych mogą znów powstać ważne dla transformacji Jaworzna i regionu zakłady przemysłowe.

– Jaworznicki Obszar Gospodarczy jako teren pogórniczy posiada ogromny potencjał do zagospodarowania. Wspólne działania KSSE oraz Miasta Jaworzna prowadzą do uruchomienia 300 ha obszaru JOG-u, o powierzchni odpowiadającej terenowi Podstrefy Gliwickiej, który jest niezwykle ważną lokalizacją w obliczu nadchodzącej transformacji energetycznej i węglowej. – oznajmił prezes KSSE Janusz Michałek.

W podpisanym liście intencyjnym Jaworzno deklaruje gotowość sprawnego przeprowadzenia procedury zamiany nieruchomości z Lasami Państwowymi, a następnie wprowadzenia w życie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, w skład którego wchodzi m.in. odlesienie nieruchomości. Ponadto miasto zobowiązało się również do rozpoczęcia procedur sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze zamiany. Z kolei Katowicka SSE zadeklarowała podjęcie działań na rzecz przygotowywania nowych obszarów dla inwestycji zaawansowanych  technologicznie. Wyraziła również wolę zaangażowania w przygotowanie i zagospodarowanie terenów, jak i zakupu części nieruchomości.

– W warunkach nieuchronnej transformacji energetycznej priorytetem dla Jaworzna jest stworzenie jak największego obszaru przemysłowego dla strategicznych, nowoczesnych technologicznie inwestycji. – podkreśla prezydent miasta Jaworzna Paweł Silbert. – Sukcesem miasta jest nawiązanie w tym celu szerokiej współpracy z ministerstwami, agendami rządowymi, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, władzami województwa śląskiego, parlamentarzystami oraz branżowymi związkami zawodowymi. Pracujemy ciężko od wielu miesięcy, by ten ważny cel został osiągnięty. – dodaje Silbert.

W ramach Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego realizowane będą projekty sprzyjające  innowacjom i rozwoju  m.in. w branżach elektromobilności, technologii wodorowych i całego sektora motoryzacyjnego.  Jednym z kluczowych elementów rozwoju Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego będzie projekt budowy fabryki samochodów elektrycznych marki IZERA, na który została wydana przez Katowicką SSE decyzja o wsparciu.

– Podpisane porozumienie dotyczące Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, to bardzo ważny element w podejmowanych przez nas działaniach.  To kolejny krok do przygotowania nowych obszarów inwestycyjnych. – mówi Zastępca prezesa KSSE Monika Bryl. – Na terenie JOG-u znajdzie się nie tylko duża inwestycja ElectroMobility Poland (producent pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), ale także zamierzamy zachęcić nowe firmy, aby umiejscawiały tam kolejne zaawansowane  technologicznie inwestycje. – dodaje Bryl.

Utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, ma na celu rozwój miasta Jaworzno oraz realizację misji i celów Katowickiej SSE - w tym utworzenia nowych miejsc pracy oraz pozyskania nowych inwestorów.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów