Ponad dwa miliardy złotych w portfelu immo lab

  • 9 czerwca 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

Daniel Puchalski, Partner Zarządzający w immo lab

Polska firma doradcza, wyspecjalizowana w obszarze gruntów i transakcji kapitałowych, ogłosiła, że w drugim kwartale 2023 roku wartość obsługiwanego przez nią portfela nieruchomości inwestycyjnych zlokalizowanego we wszystkich kluczowych, największych miastach Polski przekroczyła 2 miliardy złotych.

Rynek nieruchomości komercyjnych wciąż pozostaje pod wpływem efektów pandemii i sytuacji makroekonomicznej spowodowanej trwającą wojną w Ukrainie. Działa teraz w warunkach podwyższonego ryzyka i większych kosztów kapitału. Wielu inwestorów, deweloperów czy operatorów sektora biurowego zdecydowało się na ogłoszenie nowych strategii i przedstawiło plany działania dostosowane do tych warunków. Widać, że na obecnym etapie cyklu rynkowego najlepiej zachowują się aktywa mieszkaniowe i grunty pod budownictwo przemysłowe.

– Patrząc całościowo na sektor nieruchomości komercyjnych, to obecnie jest on dość nieprzewidywalny pod względem decyzji biznesowych, niemniej transakcje na rynku gruntów i starszych budynków komercyjnych utrzymują się na normalnym poziomie, a wręcz zaliczają wzrosty, na co niewątpliwie wpływa inflacja i chęć zabezpieczenia kapitału oraz duży napływ nowych inwestorów z Litwy, Ukrainy, USA, Izraela, Wielkiej Brytanii czy Belgii. Klientom potrzebne jest doradztwo kompleksowe, eksperckie i nieszablonowe. Mamy szerokie doświadczenie i wiedzę na temat rynków kapitałowych, rynku nieruchomości i inwestorów. Prowadzimy projekty od pierwszych analiz po finalizację transakcji, a także organizujemy finansowania pomostowe i negocjujemy partnerstwo JV w imieniu naszych klientów, we wszystkich dużych miastach oraz na głównych szlakach komunikacyjnych. – mówi Daniel Puchalski, Partner Zarządzający i Założyciel immo lab.

Immo lab pośredniczy w transakcjach kapitałowych i doradza w obszarze gruntów inwestycyjnych dla sektora logistycznego i przemysłowego, usług, a także segmentu biurowego, handlowego, mieszkaniowego i mieszkań na wynajem (PRS). Na przestrzeni ostatniego roku sektor PRS cieszył się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, a rynek został zasypany ofertami dla funduszy.

– Faktycznie w ostatnich miesiącach konsultowaliśmy wiele projektów zorientowanych na najem instytucjonalny. Nasze analizy pokazały jednak, że większość oferowanych terenów i projektów nie była atrakcyjna ze względu na niewłaściwą strukturę wielkości mieszkań, niespełnianie standardów ESG czy zbyt małą powierzchnię usługową. Uwzględnienie wielu czynników ma znaczenie dla przyszłego powodzenia projektu. Dlatego te, które prowadziliśmy i prowadzimy obejmujemy naszymi usługami 360 stopni dopasowanymi do specyfiki inwestora i jego potrzebwyjaśnia. –  Daniel Puchalski.

Jak w kolejnych kwartałach 2023 roku będzie kształtowała się sytuacja na rynku gruntów inwestycyjnych na sprzedaż? Ekspert zwraca uwagę na rosnącą atrakcyjność gruntów w mniejszych miejscowościach i na obrzeżach dużych miast – zarówno pod projekty deweloperskie, jak i logistyczne. Istotne będzie także odpowiednie wycenienie nieruchomości, jak i zadbanie o prawa do pozwoleń. Warto również obserwować tereny typu brownfield, czyli inwestycji przemysłowych z potencjałem do ponownego wykorzystania po rewitalizacji.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów