STRABAG zakończył zasadnicze prace budowlane na  19-km odcinku drogi S3 ze Skwierzyny do Międzyrzecza wraz z położoną poza trasą szybkiego ruchu obwodnicą Skwierzyny. Przekazanie budowy inwestorowi odbyło się 15 maja. Ukończenie tego odcinka pozwoli kierowcom przejechać ekspresówką ze Szczecina aż do Sulechowa.

Na realizację zadania STRABAG miał 25 miesięcy, wyłączając z tego okres zimowy. W tym czasie wykonawca, oprócz fragmentu nowoczesnej trasy szybkiego ruchu, wybudował 27 obiektów mostowych, a ze względu na charakterystykę terenu przez który przebiega trasa, aż 11 przejść dla zwierząt. W przebiegu trasy  powstały liczne, dodatkowe drogi lokalne zapewniające dojazd do zabudowy oraz do terenów rolnych i leśnych. W ramach przedsięwzięcia wykonano również budowę obwodu utrzymania drogowego oraz przebudowę sieci uzbrojenia terenu, w tym  naftociągów dalekosiężnych.

Podczas prac STRABAG wykonał  ponad 2 mln m³ robót ziemnych, co stanowi równowartość  83 tys. wagonów kolejowych z piaskiem, zużytych  do budowy nasypów. Przy pracach budowlanych wykorzystano także około 352 tys. ton masy bitumicznej, jaką w większości zapewniła przeniesiona specjalnie w rejon prac należąca do koncernu wytwórnia. Taki zabieg pozwolił znacząco przyspieszyć prace i ukończyć budowę w terminie.

- Z przyjemnością oddajemy zrealizowany przez STRABAG projekt w ręce inwestora, jak i całego społeczeństwa. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że Spółka jest dziś obecna na wszystkich kluczowych odcinkach, powstających w kraju nowoczesnych dróg i autostrad. Nasza strategia i system działania pokazują, że można skutecznie łączyć wysoką jakość oraz profesjonalizm realizacji projektów z korzystną ofertą - mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.

Budowę drogi S3 ze Skwierzyny do Międzyrzecza spółka STRABAG  rozpoczęła  w lipcu 2011 r. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Zielonej Górze.  W tym samym czasie trwały także prace na sąsiadującym odcinku  S3  od Gorzowa Wielkopolskiego do Skwierzyny.  Połączenie obu i oddanie do użytku 15 maja pozwoliło na uzupełnienie brakującego fragmentu ekspresówki oraz płynny ruch pomiędzy miastami województwa lubuskiego.