Słupsk i Ustka chcą ułatwić inwestorom szczegółowe obejrzenie terenów inwestycyjnych bez konieczności przyjazdu na Pomorze. Na bazie współpracy Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego z gminą Słupsk i miastem Ustka powstały tzw. panoramy sferyczne. Są to zdjęcia lotnicze, które można obracać 360 stopni w każdą stronę. Na panoramach można zobaczyć tereny inwestycyjne objęte statusem Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w mieście Słupsk, gminie Słupsk oraz Ustce.

– To pilotażowy projekt promocyjny zrealizowany na naszym terenie. Chcieliśmy innowacyjnie podejść do tematu promocji i pokazać tereny strefy z „wyższej sfery”. Inwestorzy zainteresowani nieruchomościami w Strefie pytają o lokalizację względem głównych szlaków komunikacyjnych. Teraz posiadamy narzędzie, które da pełny obraz, dosłownie mówiąc, tego co znajduje się w otoczeniu terenów inwestycyjnych, i to w promieniu kilku kilometrów. Na panoramach widać m.in. obszary Podstref: „Słupsk-Włynkówko” – 100 ha, „Słupsk-Westerplatte” 40 ha, „Redzikowo-Wieszyno” 140 ha oraz „Ustka” 10 ha. – tłumaczy Mirosław Kamiński, prezes zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Panoramy sferyczne wykonane zostały specjalnym dronem, który z wysokości ok. 200 m nad ziemią wykonał serię wysokiej rozdzielczości zdjęć. Dzięki temu, że zdjęcia zostały zrobione z „lotu ptaka”, obejmują swym zasięgiem szeroki promień, pokazując część regionu. Oznaczono najważniejsze punkty widoczne na mapie oraz obrysowano dostępne działki wraz z ich areałem.

– Posiadamy ponad 60 ha w pełni uzbrojonych terenów strefowych w Redzikowie oraz 82 ha w sąsiednim Wieszynie – obie podstrefy tworzą zwarty teren inwestycyjny o łącznej powierzchni przeszło 140 ha. Na panoramach widać również obszar przeznaczony pod inwestycje w Płaszewku – mówi Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.

Między panoramami można swobodnie się przemieszczać i sprawdzić lokalizację konkurencji, czy odległość od urzędu. Oznaczone zostały również funkcjonujące firmy. Panoramy połączone są z interaktywną mapą, ukazującą w którym kierunku patrzymy.

– Jest to wygoda dla inwestora, który chce rozpocząć działalność w tej części kraju. Nie musi poświęcać czasu na spotkania w kilku miejscach, bo podstawowe informacje uzyska z mapy sferycznej, wiele rzeczy można również ustalić telefonicznie i dopiero umawiać się na spotkanie. W ten sposób szanujemy czas inwestora. – wyjaśnia Jan Olech, burmistrz Ustki.

Wykonawcą panoram sferycznych była firma pod nazwą „Wniebowzięte”. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. będzie zachęcać do przygotowania podobnych panoram pozostałe miasta i gminy, na terenie których zlokalizowane są działki Słupskiej SSE.