Symbolicznym wbiciem łopaty na placu przy ul. Rolnej w Koszalinie rozpoczęła się budowa koszalińskiego parku wodnego.

We wrześniu minął rok od kiedy architekci z warszawskiej pracowni Płaskowicki&Partnerzy dostarczyli do Koszalina ostatnie opracowania składające się na dokumentację techniczną aquaparku. W 12 tomach zamknięta została wizja obiektu, który za dwa lata stanie się największą atrakcją miasta i regionu - nie tylko dla jego mieszkańców, ale także dla turystów.

Budowany przy ul. Rolnej aquapark będzie bez wątpienia najpiękniejszym tego typu obiektem w Polsce - architekci nadali mu ciekawą, nowatorską formę architektoniczną, która doskonale wpisuje się w zielone otoczenie Góry Chełmskiej.

Choć koszalinianie już od wielu lat czekają na swój aquapark, prace nad jego koncepcją ruszyły na dobre w 2009 roku. Po długotrwałych etapach, polegających w m.in. na przygotowaniu dokumentacji, opracowaniu i sfinalizowaniu koncepcji finansowania inwestycji, wyborze firmy budowlanej, dzięki staraniom wielu osób i instytucji na placu przy ul. Rolnej w Koszalinie można rozpocząć prace budowlane.

Symbolicznie, wbiciem łopaty, zapoczątkowali je Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska, senator Piotr Zientarski, Andrzej Jakubowski, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Piotr Jedliński, prezydent Koszalina oraz Jakub Pyżanowski, prezes Zarządu Obiektów Sportowych, który w imieniu miasta prowadzi inwestycję.

Teraz nadszedł czas na kołobrzeską spółkę Kornas Development, która wygrała przetarg budowlany i 20 lipca podpisała umowę na sfinalizowanie inwestycji. Spółka ma dwa lata na ukończenie prac. Zakres prac zaplanowanych do końca tego roku zakłada zagospodarowanie terenu dla potrzeb budowy, a w szczególności wykonanie przyłącza wodociągowego, kanalizacji sanitarnej, podciągnięcie energii elektrycznej, ogrodzenie placu, wycinkę drzew, uzbrojenie terenu w sieć deszczową, wodociągową, zbiorniki retencyjne, przygotowanie i odwodnienie wykopów, wylanie fundamentów.

Nie powinno być problemu z finansowaniem prac, gdyż miasto Koszalin poręczyło spółce ZOS kredyt na sfinalizowanie inwestycji. Linia kredytowa (do wysokości 60 mln zł) w banku PKO BP SA zostanie uruchomiona w momencie zapłacenia pierwszej faktury za wykonane prace. Kolejna pula pieniędzy, koło 8 mln zł, będzie pochodziła z unijnych funduszy, pozyskanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Koszt budowy koszalińskiego parku wodnego to ok. 56 mln zł netto. Inwestycja jest objęta pięcioletnią gwarancją.