Gmina Rozprza ma olbrzymi potencjał inwestycyjny. Świadczy o tym m.in. jej centralne położenie. Atuty gminy dostrzegła również Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która przyłączyła tereny inwestycyjne w Rozprzy, tworząc jedną z największych podstref ŁSSE.

 – Jesteśmy przygotowani na każdego inwestora, zainteresowanego działalnością na terenie naszej Gminy. Każda inwestycja, każdy zakład pracy na terenie Gminy to szansa dla całej społeczności lokalnej. Powstanie dużej inwestycji to nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców i szansa na rozwój – mówi Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza.

Optymalne położenie, pomysł na nowy hub magazynowy

– Największym atutem inwestycyjnym Gminy Rozprza jest niewątpliwie położenie samej Gminy. Znajduje się ona w centralnej Polsce, tuż przy największych i najważniejszych drogach – Autostradzie A1, drodze S8, a także w niedalekiej odległości od autostrady A2. Położenie Gminy Rozprza przede wszystkim pozwala nam liczyć na stworzenie w tym miejscu magazynów dystrybucji – mówi wójt gminy Rozprza.

W 2017 roku województwo łódzkie, wg raportu firmy Colliers International, cieszyło się największym popytem pod względem wynajmu hal i magazynów, bijąc rekord ponad miliona wynajętych metrów kwadratowych. Oznacza to, że najemcy szukają powierzchni w tym regionie, ciesząc się z korzyści, które daje jego strategiczna lokalizacja.

Drogą, koleją i samolotem

Położenie to jednak nie wszystko. Ważne są również szlaki komunikacyjne, pozwalające zarówno na przewóz towarów, jak i ułatwiające spotkania i wizyty inwestorom. To pierwsze zapewnia autostrada A1 oraz droga S8.  Dodatkowo atrakcyjną opcją transportu jest kolej. Przez gminę przebiega linia kolejowa należąca do dawnej kolei wiedeńskiej. Obecnie w Rozprzy znajduje się bocznica kolejowa. Daje to możliwość importu i eksportu towarów i gwarantuje szybkość dostaw.
Natomiast wygodne podróżowanie inwestorów do gminy ułatwiają nie tylko międzynarodowe lotniska w Łodzi (70 km) i Katowicach (120 km), ale również dostosowane do samolotów dyspozycyjnych lotnisko w Piotrkowie Trybunalskim z 1000-metrowym pasem startowym.

Świetnie przygotowane tereny pod inwestycje

Większość inwestorów wie, że ciężko jest znaleźć duże działki inwestycyjne, które dodatkowo posiadają tylko jednego właściciela oraz plan zagospodarowania przestrzennego. W Rozprzy można inwestować na ponad 200 ha należących do Agencji Nieruchomości Rolnych. Zgodnie z miejscowym planem mogą tam powstać hale produkcyjne, przemysłowe i magazynowe.

– Nie rozróżniamy branż inwestorskich, które chcielibyśmy, aby zagościły w Gminie Rozprza. W Planie Zagospodarowania dla tego terenu zaznaczyliśmy jedynie branże, które nie będą mogły działać w strefie i są to na przykład inwestycje szeroko ingerujące w środowisko naturalne – mówi wójt Jędrzejczyk.

Pracownicy gminy są przygotowani do prezentacji terenów także inwestorom zagranicznym. Posługują się językiem angielskim i rosyjskim.

Mamy też możliwość obsługi osób głuchoniemych, ponieważ jeden z naszych pracowników posługuje się językiem migowym – mówi przedstawiciel gminy.

Podatkowe korzyści strefowych terenów

Pod koniec 2017 roku tereny w Rozprzy zostały przyłączone do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej tworząc jedną z największych podstref w Polsce. Oznacza to dodatkowe korzyści dla inwestujących firm.

– Duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na 35 proc. zwolnienie z podatku, średnie na 45 proc., natomiast małe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z 55 proc. zwolnienia. Inwestor, działający na terenie gminy Rozprza, otrzyma takie wsparcie na okres 15 lat od rozpoczęcia działalności – tłumaczy Daniel Dybalski z Urzędu Gminy w Rozprzy.

Potencjał ludzki

Żadna inwestycja nie jest kompletna bez kompetentnych pracowników. Na terenie gminy zatrudnienia poszukują przede wszystkim pracownicy fizyczni.

– W najbliższym czasie rozpocznie funkcjonowanie program społeczny, w czasie którego mieszkańcy Rozprzy będą mogli m.in. ukończyć kurs na operatora wózków widłowych, spawacza czy też kurs na prawo jazdy kat. B – mówi wójt Janusz Jędrzejczyk

Położenie Rozprzy pozwala również pozyskiwać pracowników z Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Bełchatowa oraz  Łodzi i Częstochowy, oddalonych od gminy o 60 km.

– Dzięki temu nie obawiamy się problemów z siłą roboczą – konkluduje wójt