2 proc. z największych firm w Polsce prowadzi aktywną politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. To dobra wiadomość.

Społeczna odpowiedzialność biznesu z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie tylko duże, międzynarodowe korporacje zwracają uwagę na wpływ, jaki wywierają na swoje otoczenie. W badaniach przeprowadzonych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w 2011 roku na terenie woj. pomorskiego wyszło, iż 87,2 proc. małych i średnich przedsiębiorstw uważa, że ich przedsiębiorstwa są odpowiedzialne społecznie, chociaż jedynie 1/3  z nich była obeznana z terminem CSR (z ang. Corporate Social Responsibility).

Jednocześnie wciąż 98 proc. największych firm w Polsce nie prowadzi projektów z  zakresu CSR. Nie oznacza to jednak, że Polska odbiega od zachodnioeuropejskich norm, które uważane są za swoisty wzorzec postępowania. Tam również norma dla dużych firm to 2 proc. prowadzących aktywną politykę odpowiedzialności społecznej biznesu. - Te dane sugerują, że mamy już w Polsce dojrzały rynek CSR – uważa dr Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego.

Nie oznacza to jednak, że w tej kwestii powiedziano ostatnie słowo. Badający polskie firmy zwracają uwagę na negatywną stronę polskiego rynku CSR i zauważają, że rozwój tej dziedziny się zatrzymał. - Niepokojące jest, iż wzrasta liczba praktyk z zakresu CSR, ale jednocześnie nie wzrasta liczba firm zgłaszających dobre praktyki  do naszego raportu – mówi Ewa Albińska z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które po raz 10. opracowało „Raport 2011. Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre Praktyki”.

W tym roku po raz pierwszy raport dostosował się do podziału używanego zgodnie z międzynarodową normą ISO 26000, w związku z tym dobre praktyki zostały podzielone na 7 zagadnień: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki/aspekty pracownicze, środowisko naturalne, uczciwe praktyki rynkowe, zagadnienia konsumenckie oraz zaangażowanie i rozwój społeczności lokalnej. - Nowa formuła, którą przyjęliśmy w tym roku, pokazuje nie tylko pojedyncze praktyki firm, ale także trendy i kierunki CRS w Polsce. Zwiększająca się z roku na rok liczba praktyk wskazuje, że idea CSR-u ma się dobrze i będzie się rozwijać – komentuje Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu (na zdjęciu). Raport uwzględnił 209 praktyk, z ponad 300 przesłanych przez przedsiębiorstwa.

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej z nich dotyczyło zaangażowania w działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz środowiska naturalnego. W tym dużym powodzeniem cieszyły się projekty dotyczące edukacji ekologicznej oraz w obszarze działań dla lokalnej społeczności, współpraca biznesu z uczelniami, najczęściej związanych z przygotowaniem studentów do pracy w biznesie. Najmniej projektów dotyczyło praw człowieka, zagadnień konsumenckich oraz uczciwych praktyk rynkowych. Ciekawym trendem wśród działań na rzecz konsumenta były usługi dla klientów niepełnosprawnych m.in. aplikacja dla osób niewidzących, pozwalająca na korzystanie z telefonów komórkowych, wprowadzona przez Grupę TP.

Wciąż dużym zainteresowaniem cieszy się wolontariat pracowniczy, który często wiąże się  ze szkoleniami i rozwojem pracowników, głównie poprzez przekazywanie wiedzy nowo zatrudnionym starszym pracownikom. W dużej mierze związane było to z Rokiem Wolontariatu, który miał miejsce w 2011 roku. CSR wykorzystywany jest przede wszystkim do zbudowania przewagi konkurencyjnej oraz budowania pozytywnego wizerunku firmy. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega konieczność tworzenia długofalowej polityki firmy w tym zakresie, z uwagi na wyzwania czekające je w przyszłości. Z tego powodu powstał również projekt „Wizja 2050”, opracowany przez firmę PwC.

- Prezesi, z którymi rozmawialiśmy o projekcie, początkowo uznawali, że 2050 roku jest zbyt dalekim terminem, aby o nim dyskutować. Jednak po zagłębieniu się w kwestie związane m.in. z wyzwaniami demograficznymi, okazało się, że należy zacząć działać już teraz – opowiada Aleksandra Stanek-Kolwaczyk z PwC.

Raport „Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050”, zainspirowany przez Światową Radę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, opracowany został przy współpracy PwC, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz ministerstwa gospodarki i ma wspomóc firmy w opracowaniu polityki, która pozwoli na sprostanie zmianom w globalnych procesach gospodarczych. Jego publikacja powinna mieć miejsce w najbliższych tygodniach.