Polska gospodarka najlepiej poradziła sobie  z kryzysem, jednak w bieżącym i przyszłym roku należy spodziewać się pewnego osłabienia wzrostu gospodarczego - można przeczytać w najnowszym raporcie OECD.

Według raportu „Economic Survey of Poland” w okresie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego Polska odnotowała najwyższy wzrost gospodarczy spośród krajów OECD. Jednak w obliczu planowanej konsolidacji finansów publicznych oraz zastoju gospodarki europejskiej, autorzy raportu prognozują, że wzrost realnego PKB w 2012 i 2013 r. ulegnie spowolnieniu do 2-3 proc.

W przypadku większego niż prognozowane spowolnienia, Polska miałaby możliwość zamortyzowania wstrząsu poprzez złagodzenie polityki monetarnej, pod warunkiem, że złoty nie ulegnie znacznemu osłabieniu.

OECD przyznaje, że konsolidacja fiskalna jest najlepszym sposobem na ograniczenie wrażliwości gospodarki i że polski rząd prawdopodobnie będzie w stanie osiągnąć wyznaczony cel deficytu na poziomie 2,9 proc. PKB w 2012 roku. Według ekspertów OECD zmniejszenie zadłużenia do 2 proc. w 2013 zależy w dużej mierze od ograniczenia ulg i zwolnień podatkowych, reformy systemu ubezpieczeń społecznych rolników, zniesienia przywilejów emerytalno-rentowych określonych grup zawodowych, oraz dalszego zaostrzania kryteriów rentowych.