12 marca ruszyła strategia Ministerstwa Gospodarki wspierająca polsko-chińską współpracę gospodarczą "Go China". Czy inicjatywa mająca zachęcić polskich przedsiębiorców do rozwijania relacji z chińskimi partnerami biznesowymi, odniesie sukces?

Chiny nieustannie od kilku lat przeżywają wzrost gospodarczy. W związku z dynamicznym rozwojem chińskiej gospodarki rząd polski podjął kolejne działania wzmacniające polsko-chińskie relacje ekonomiczne. Po wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach i zainicjowaniu partnerstwa strategicznego z Państwem Środka, rząd chce podtrzymać dobry klimat współpracy na szczeblu rządowym i biznesowym. Dlatego w odpowiedzi na Go Global - koncepcję rozwoju chińskich firm za granicą, strona polska przygotowała Go China - spójną strategię rozwoju współpracy z Chinami.

Wicepremier Waldemar Pawlak ogłosił, że Ministerstwo Gospodarki będzie koordynować działania promujące polską gospodarkę. Do ich realizacji resort zaprosił 7 partnerów: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sportu i Turystyki oraz Spraw Zagranicznych, a także Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencję Rynku Rolnego i Polska Organizację Turystyczną.

- Będziemy wspólnie prezentować Polskę, jako atrakcyjnego partnera biznesowego na rynkach priorytetowych, takich jak Niemcy, Rosja czy Chiny i perspektywicznych, do których zaliczyliśmy Kanadę, Kazachstan, Brazylię, Algierię oraz Turcję – zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak.

Celem tych działań jest wspieranie polskich i pozyskiwanie zagranicznych inwestycji oraz promocja 15 polskich branż, najbardziej rozwojowych w zakresie eksportu, do których zaliczają się branże: meblarska, jubilersko-bursztynnicza, usługi IT i ITC, produkcja jachtów i łodzi rekreacyjnych, przemysł biotechnologiczny i farmaceutyczny, produkcja sprzętu medycznego i aparatury pomiarowej, stolarka okienna i drzwiowa, budownictwo, ochrona i zachowanie zabytków, turystyka medyczna i przemysł obronny, a także kosmetyki, maszyny i urządzenia górnicze, odzież, dodatki, galanteria skórzana oraz polskie specjalności żywnościowe.

- Liczymy, że ta inicjatywa zachęci polskich przedsiębiorców do ekspansji na rynku chińskim oraz pomoże w poszukiwaniu partnerów biznesowych – powiedział wicepremier.

W ramach projektu powstał również specjalny portal www.gochina.gov.pl. Zawiera on m.in. informacje nt. polsko-chińskiej wymiany handlowej, chińskiego prawa gospodarczego i kultury biznesu oraz przewodnik, jak założyć firmę w Chinach. Portal powstał w odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców dotyczące szczegółowych informacji na temat rynku chińskiego.

W ramach kampanii "Go China" Ministerstwo postawiło sobie za cel m.in. zwiększenie polskiego eksportu na rynek chiński, stopniową poprawę jego struktury asortymentowej (wzrost sprzedaży towarów przetworzonych, rynkowych).

Kampania ma również pomóc przyciągnąć większą liczbę inwestorów chińskich do Polski, szczególnie w zakresie zaawansowanych technologii, rozszerzyć współpracę firm z dominującego w gospodarce naszego kraju sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz wpłynąć dodatnio na rozwój polsko-chińskiej współpracy naukowo-technicznej i technologicznej w wybranych dziedzinach (górnictwo, ochrona środowiska, biotechnologia, chemia, sektor ICT). "Go China" ma także wspomóc intensyfikację współpracy województw z chińskimi prowincjami.

Czy uda się osiągnąć te założenia? Ministerstwo Gospodarki zwraca uwagę, że Polska musi postawić na nowe kierunki współpracy gospodarczej z uwagi na zmniejszający się potencjał wzrostu w UE oraz potencjał tkwiący w nowych gospodarkach.