Rozwój francuskich inwestycji w Polsce, tworzenie silnej bazy przemysłowej w Europie i bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy spotkania wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z minister handlu zagranicznego Francji Nicole Clicq. Rozmowy odbyły się 11 października w MG.

Szef MG podkreślił, że Francja, będąca piątą potęgą gospodarczą świata, jest czołowym partnerem naszego kraju.

- Francja jest znaczącym inwestorem w Polsce – powiedział wicepremier Pawlak.

Wicepremier przypomniał, że wsparciem dla inwestorów są Specjalne Strefy Ekonomiczne.

- Tworzymy nowe rozwiązania dla poprawy warunków inwestycji w zaawansowane technologie – zaznaczył.

Przedstawiciele obu rządów zgodzili się, iż państwa członkowskie UE powinny dążyć do konsolidacji działań na Jednolitym Rynku. Wiceszef polskiego rządu nawiązał do możliwości, jakie daje obecnie przedsiębiorcom swobodny przepływ osób i usług.

- Kluczowa dla naszych krajów jest wymiana handlowa w ramach Unii Europejskiej. Jesteśmy zwolennikami ułatwień w obszarze współpracy handlowej i usług, aby zatrzymać jak najwięcej miejsc pracy w obrębie Wspólnoty – dodał minister Pawlak.

W opinii minister Clicq perspektywicznym obszarem zacieśniania współpracy pomiędzy Polską i Francją jest energetyka.

- Oferujemy wsparcie technologiczne i doradcze, zwłaszcza w zakresie inwestycji energetycznych – powiedziała.

Nawiązała również do dążeń Francji do zrównoważonego bilansu energetycznego.

- Priorytetowy charakter w tym procesie ma zarówno energetyka jądrowa, jak i racjonalne wykorzystanie źródeł energii – stwierdziła.

Wicepremier Pawlak przypomniał również, że ministerstwo gospodarki przygotowało i wdrożyło nowoczesne rozwiązania prawne, które tworzą przejrzyste i stabilne warunki do prowadzenia inwestycji w energetykę jądrową.

Francja stanowi trzecie źródło inwestycji zagranicznych w Polsce, 124 firmy z tego kraju znalazły się na liście Największych Inwestorów Zagranicznych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2011 roku. Reprezentują one m.in. sektor handlu i dystrybucji, produkcji przemysłowej, budownictwo, branżę usług finansowych i ubezpieczeniowych, hotelarską, spożywczą, energetyczną oraz telekomunikacyjną.