Azji, Białorusi oraz USA - Jest szansa na nowe inwestycje w Polsce

  • 4 marca 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE

W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczący napływ nowych inwestycji zagranicznych w Polsce i regionie CEE. W kierunku naszego kraju spoglądają zwłaszcza inwestorzy z Azji, Białorusi oraz USA – tak wynika z analizy CBRE. 

Pandemia sprawiła, że wymagania inwestorów oraz ogólna charakterystyka procesu analizy potencjału lokalizacji uległa zmianie. Na znaczeniu zyskała elastyczność, którą zapewnia masowa praca zdalna. To jeden z kluczowych elementów weryfikacji atrakcyjności regionu dla nowych inwestycji, zaraz obok jakości infrastruktury i dostępu do kadry.

– Dostęp do rynku pracy i określonych kompetencji zawodowych staje się łatwiejszy ze względu na rosnącą popularność pracy zdalnej. Nowe podejście do pracy wpływa na sposób łączenia potrzeb pracowników oraz pracodawców z potrzebami infrastrukturalnymi projektów inwestycyjnych. Znaczenia nabiera elastyczność, która staje się jednym z kluczowych elementów weryfikacji potencjału lokalizacji przez inwestorów zagranicznych. – wskazuje Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE.

Azjaci lokują kapitał w Polsce
 
Kraje azjatyckie dotychczas skutecznie konkurowały z Europą, szczególnie w obszarze outsourcingu usług biznesowych. Jednak pandemia oraz popularyzacja pracy zdalnej sprawiły, że inwestorzy z Azji, szczególnie z Indii, Japonii i Korei Południowej coraz przychylniej spoglądają na Polskę. Przyciąga ich jakość infrastruktury i dostęp do kadry, która jest nie tylko odpowiednio doświadczona i wykształcona, ale także okazała się efektywna w zdalnym i hybrydowym sposobie pracy. 

– Atutem naszego kraju, w porównaniu do innych państw regionu CEE, jest również duże doświadczenie w branży nowoczesnych usług biznesowych. Skala działalności, poziom zaawansowania obsługiwanych procesów oraz wysoka jakość infrastruktury teleinformatycznej i biurowej przemawiają na naszą korzyść. Przenoszenie nowych procesów do Polski jest świadomym procesem organizacji azjatyckich o czym świadczy fakt, że część tych podmiotów prowadzi już działalność w Polsce i myśli o ekspansji do innych miast. – mówi Daniel Bienias.

Relokacja z Białorusi do Polski

Na przełomie 2020 i 2021 roku wiodącym kierunkiem pod względem liczby zapytań i nowych projektów inwestycyjnych w Polsce jest Białoruś. Sytuacja polityczna w tym kraju sprawiła, że wiele organizacji z zagranicznym kapitałem podjęło decyzję o relokacji. Ze względu na bliskość geograficzną Polska stała się głównym kierunkiem, tym bardziej, że specyfika projektów przenoszonych z Białorusi często obejmuje relokację personelu. Jakość życia w polskich miastach jest integralnym elementem toczących się projektów, podobnie jak infrastruktura i połączenia komunikacyjne, które generują zainteresowanie inwestycjami w centralnej Polsce. Większość projektów relokowanych z Białorusi bazuje na obsłudze procesów IT, dlatego profil lokalizacji jest szczegółowo analizowany pod względem chłonności rynku pracy dla wybranych miast regionalnych.

Duża aktywność inwestorów z USA

Zainteresowani Polską są nadal inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Skala planowanych inwestycji jest wysoka – duża część projektów dla sektora usług oscyluje wokół zapotrzebowania na ok. 100-300 pracowników w pierwszych latach działalności, chociaż rozważane są również większe. Natomiast inwestycje o zróżnicowanym charakterze, czyli obejmujące zarówno sektor usług biznesowych, logistyczny i produkcyjny w ostatnim czasie pochodzą głównie z Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, jak m.in. Szwajcaria czy Wielka Brytania.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów