Nowy budynek centrum badawczego, unikatowy w skali światowej analizator ARUZ oraz sześć laboratoriów, w których znakomicie wykształcona kadra naukowa prowadzić będzie prace w oparciu o precyzyjnie dobrany sprzęt i najnowsze osiągnięcia nauki. Za mniej niż rok zakończą się prace nad inwestycją BioNanoPark+. W tym tygodniu wmurowany został kamień węgielny pod najnowszy obiekt w Technoparku.  

Realizowany od 2010 roku projekt BioNanoPark wkracza w nową fazę. Do Łodzi spłyną kolejne miliony złotych na rozbudowę mieszczącego się w łódzkim Technoparku centrum wdrożeniowego dla przemysłu. Siedzibę znajdą tu laboratoria specjalizujące się w badaniach w obszarach tzw. life science, które znakomicie uzupełnią obecną ofertę badawczą centrum. Inwestycja o nazwie „BioNanoPark+” zostanie sfinansowana w 85 proc. z Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”, a więc dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, w ramach umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Dla Technoparku uruchomienie nowego obiektu laboratoryjnego to będzie nowe otwarcie. Realizowany od 2010 roku projekt wkracza w nową fazę, dzięki której do Łodzi spłyną kolejne miliony złotych dedykowanych rozwojowi nauki i wzmacnianiu konkurencyjności naszej gospodarki – podkreślał Bogdan Wasilewski prezes zarządu Technoparku Łódź.

Już teraz BioNanoPark w łódzkim Technoparku to jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE. Mieszczą się w nim dwa duże laboratoria: biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej, prowadzące dla biznesu, ale też dla krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych badania z zakresu m.in. medycyny, ochrony środowiska, farmacji. Wyniki swoich badań wdrażają tu w życie naukowcy z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego. W budynku znalazła się również przestrzeń dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują siedziby przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, takich jak: IT, R&D, czy telekomunikacja. Swoje miejsce ma tu pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych.

W roku 2013 koncepcję BioNanoPark poszerzono, na co dalsze unijne dofinansowanie udało się pozyskać w ramach tego samego projektu i zadania BioNanoPark+ w ramach umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Możliwe stało się wybudowanie nowego obiektu o powierzchni blisko 4000 mkw. i utworzenie w nim sześciu laboratoriów, działających przede wszystkim na rzecz bio- i nanotechnologii. Jednym z nich jest Laboratorium Symulacji Molekularnych – jego podstawę stanowić będzie ARUZ, czyli gigantyczna cyfrowa probówka, która skróci czas badań chemicznych z miesięcy do dni. Znajdzie się tu także Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej, czyli takiej, która pozwala  szukać rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem linii komórkowych wyprowadzonych bezpośrednio od chorych. W tym laboratorium naukowcy  badać będą też indywidualne predyspozycje do zachorowalności na konkretną jednostkę chorobową w oparciu o analizę sekwencji konkretnych genów i mutacji.

Dotychczasową ofertę badawczą łódzkiego centrum wdrożenia dla biznesu uzupełnią również Laboratoria: Badań Strukturalnych Nanomateriału, Biosensorów i Elektroniki Organicznej, Autentykacji Produktów  oraz Biotechnologiczne.

Zanim jednak do pracy przystąpią naukowcy, powstać musi odpowiedni obiekt dla tak specjalistycznych laboratoriów. Jego wykonania podjęło się konsorcjum BLOCK – prace już rozpoczęto. Dziś w obecności przedstawicieli Zarządu Technoparku, udziałowców spółki oraz władz miasta i regionu uroczyście wmurowany został kamień węgielny pod centrum badawcze.

Inwestycje związane z zadaniem BioNanoPark+ zakończą się w sierpniu 2015 i pochłoną nieco ponad 92 mln złotych (w tym ARUZ – 20 mln złotych) przy czym środki unijne pokryją 85 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych. Wkład własny przy finansowaniu nowego zadania zapewniło dwóch największych udziałowców: Miasto Łódź i Województwo Łódzkie. Łącznie w ramach podstawowego i rozszerzonego projektu BioNanoPark pozyskano z budżetu UE ponad 122 miliony złotych.