Na czas, na miejsce i na pewno – obiecują inwestorzy powstającego na warszawskiej Woli biurowca LC Corp – Wola Center, który będzie kosztował 117 mln zł.

Co wyróżni budynek powstający naprzeciwko Muzeum Powstania Warszawskiego?

Władze LC Corp i spółki celowej Warszawa Przyokopowa, w których głównym akcjonariuszem jest milioner Leszek Czarnecki, planują, że inwestycja będzie wyróżniała się prestiżem, wizjonerską architekturą i funkcjonalnością.

Wola Center ma wyróżniać się z otoczenia już z daleka, dzięki koncepcji budynku nawiązującej do struktury kryształu, która pozwoli, aby wygląd i barwa budynku zmieniały się w zależności od pory dnia i stopnia nasłonecznienia. Z pewnością zainteresowanie wzbudzi również fakt, iż budowany przy ulicy Przyokopowej biurowiec o pow. 31.000 mkw. jest jednym z ostatnich projektów, które wyszły spod ręki tragicznie zmarłego w czerwcu tego roku Stefana Kuryłowicza z biura architektonicznego Kuryłowicz&Associates. Inwestorzy mają nadzieję, że Wola Center odniesie taki sukces jak inny projekt profesora – Focus Filtrowa, chętnie wykorzystywany na konferencje prasowe, czy imprezy.

Kompleks Wola Center będzie składał się z czterech budynków połączonych obszernym patio z zielenią i elementami małej architektury. Każdy budynek ma posiadać niezależną recepcję, co znacznie ułatwia komunikację w biurowcu. Układ budynków pozwala na tworzenie jasnych, otwartych przestrzeni biurowych i projektowanie wnętrz dających uczucie lekkości i obszerności. Jedenaście zróżnicowanych pod względem metrażu pięter umożliwia zaplanowanie biur o rozmaitych powierzchniach.

Kompleks będzie wyposażony w wiele udogodnień i nowoczesnych rozwiązań, między innymi, jak podkreślają inwestorzy, będzie posiadał jedynie 4.5 proc. powierzchni wspólnych, dzięki czemu najemcy będą płacić jedynie za powierzchnię, którą rzeczywiście wykorzystają. Jednak to nie jedyne zalety inwestycji, które chcą wykorzystać inwestorzy, aby podkręcić tempo komercjalizacji przestrzeni. Kolejną jest świetne połączenie komunikacyjne: bliskość kolejki podmiejskiej, 5 linii tramwajowych i 9 autobusowych. Dodatkowo otwarcie Wola Center jesienią 2013 roku ma się zbiec w czasie z uruchomieniem stacji II linii metra - Rondo Daszyńskiego.

- Lokalizację charakteryzuje doskonały dostęp do wszystkich środków komunikacji. Dlatego wierzę w sukces komercyjny projektu LC Corp – mówi Tomasz Czuba, dyrektor agencji biurowej w Jones Lang LaSalle, odpowiedzialnej za wynajem powierzchni w obiekcie.

Wiadomo już, że przynajmniej połowa powierzchni zostanie zajęta przez członków Grupy Getin Holding, również należącej do Leszka Czarneckiego. Na razie prowadzone są rozmowy na temat wynajęcia kolejnych 6-7 tys. mkw. O tym, ile wyniesie cena najmu za metr kwadratowy, przedstawiciele firmy mówią niechętnie, ale zapewniają, że cena będzie dostosowana do warunków panujących na rynku.

LC Corp ma ambicję, aby Wola Center stała się prawdziwym centrum tej części Woli, w której z jednej strony dominują budynki poprzemysłowe, a z drugiej nowoczesne biurowce zapełnione między 9 a 17 i straszące pustką wieczorami i w weekendy. - Koncepcją naszą i prof. Kuryłowicza było, aby budynek wpasował się w przestrzeń miejską i żył w niej – mówi Tomasz Wróbel, prezes zarządu Warszawa Przyokopowa.

Dlatego na powierzchni parteru wynoszącej około 3,5 tys. metrów kwadratowych, mają znaleźć się kawiarnie, restauracja, punkty usługowe i sklepy, w tym również miejsce, w którym będzie można kupić związane z Warszawą i Powstaniem Warszawskim pamiątki. Zaplecze usługowe ma być ogólnodostępne i służyć potrzebom wszystkich: Warszawiaków, turystów i pracowników okolicznych biur. To jednak nie koniec pomysłów na wykorzystanie po godzinach przestrzeni Wola Center.

- 1 tys. metrów zadaszonego patio może być wykorzystane również w weekendy. Chcemy, aby organizowano tu wszelkiego rodzaju imprezy np. koncerty i pokazy mody – wyjaśnia Tomasz Wróbel.

Inwestycja LC Corp wpisuje się w szerszy trend na warszawskim rynku biurowym, związany z rozszerzaniem się pojęcia centrum. Do niedawna nowe inwestycje zatrzymywały się na granicy wyznaczanej przez ulicę Towarową. Obecnie wokół Muzeum Powstania Warszawskiego powstaje całe zagłębie biurowe. Obok biurowca Wola Center wyrasta nowa siedziba Banku Polskiej Spółdzielczości, czy spółki Polstar, a cała ulica przypomina gigantyczny plac budowy.

Jednak oprócz zalet płynących z ożywienia okolicy, ten fragment Woli czekają również trudności związane z brakiem miejsc parkingowych i korkami, które już dotykają biurowe regiony Mokotowa. Tego problemu nie rozwiążą również władze LC Corp, które zakładają, iż pracownicy zdecydują się na komunikację miejską, gdyż dwupoziomowy parking podziemny, który powstanie w Wola Center, nie zaspokoi apetytów wszystkich pracowników.