Dokąd zmierzamy? – potencjał 2022 roku na rynku nieruchomości komercyjnych

  • 4 lutego 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

Paweł Brodzik, Dyrektor Zarządzający Tétris, Hub Lead – CEE & Germany

Miniony rok był drugim z kolei, w którym pandemia odgrywała istotną rolę i miała wpływ na wiele procesów biznesowych. Po pierwszym szoku z 2020 roku, w 2021 już praktycznie każda branża coraz lepiej poruszała się w nowej rzeczywistości, wypracowując odpowiadające jej standardy. Dla sektora nieruchomości komercyjnych ostatnie 12 miesięcy upłynęło pod znakiem transformacji, poszukiwania i testowania nowych rozwiązań, a także stawiania czoła wyzwaniom, zarówno w obszarze funkcjonowania, jak i projektowania powierzchni. Jak podsumowują eksperci od fit-outu z Tétris, dziś podstawą jest proaktywność i elastyczne podejście. 

Biura na nowo

W 2020 roku wybuch pandemii istotnie wpłynął na rynek nieruchomości biurowych, a spora część pracowników korporacji przeszła tymczasowo na pracę zdalną. Biura opustoszały na długie miesiące, a firmy, które rozważały zmianę lokalizacji siedziby lub odświeżenie dotychczasowej, odłożyły te plany na później. Niemniej 2021 rok przyniósł lekki powiew optymizmu w kontekście powrotu pracowników do biur, a pracodawcy skupili się na poszukiwaniu optymalnych rozwiązań w kontekście modelu pracy.

– Pracodawcy zrozumieli trwały charakter transformacji w naszym życiu wywołanych pandemią, jednocześnie wiedzą już, że biura są potrzebne, a praca zdalna na dłuższą metę też nie jest idealnym rozwiązaniem. Otrzymujemy zapytania związane z wprowadzaniem takich zmian, które zapewnią pracownikom większy komfort i bezpieczeństwo pracy. W 2021 roku przyśpieszyła rewolucja w projektowaniu biur. Siedziba firmy ma wspierać budowanie relacji i kreatywną pracę zespołową. W spaceplanach uwzględniamy teraz potrzeby osób pracujących stacjonarnie, hybrydowo, a także zdalnie. Pojawia się więcej rozwiązań i stref dopasowanych do różnych typów pracy jak np. pokoje pracy w ciszy, budki telefoniczne, niewielkie sale do spotkań, miejsca chill-outu, pracy kreatywnej i projektowej. Wciąż rośnie znaczenie obszaru PropTech, czyli nowych technologii, które mają usprawnić codzienne i przyszłe funkcjonowanie biura. Mam tu na myśli np. aplikacje i systemy budynkowe do rezerwowania hot desków, sal konferencyjnych czy miejsc parkingowych. Projektujemy już także wirtualne recepcje, z kontrolą dostępu, w których to gość zgłasza swoje przybycie poprzez tablet, a informacja ta przekazywana jest zdalnie odpowiedniej osobie. – mówi Paweł Brodzik, Dyrektor Zarządzający Tétris, Hub Lead – CEE & Germany.

Jednocześnie w Warszawie znacznie spadła aktywność deweloperów, co jest wynikiem różnych czynników – od stopniowego nasycania rynku, aż po większą ostrożność w rozpoczynaniu nowych projektów w wyniku pandemii. Dane firmy doradczej JLL pokazują, że w Warszawie na koniec III kw. 2021 roku w budowie pozostawało ok. 330 tys. mkw. powierzchni biurowej – najmniej od dekady. Dla porównania w ostatnich latach liczba ta oscylowała między 700 a 800 tys. mkw. biur w budowie. Inaczej wygląda sytuacja na największych rynkach regionalnych, gdzie w trakcie realizacji jest w sumie ok. 770 tys. mkw.

– Większość projektów jakie realizowaliśmy w ubiegłym roku znajdowała się na rynku wrocławskim, krakowskim czy trójmiejskim. To skłoniło nas do dalszego rozwijania zespołów w tych regionach. Niektóre komórki istniały już wcześniej, ale obecnie wzmocniliśmy je lub zbudowaliśmy kolejne od podstaw. Takie działanie pozwala nam na utrzymanie wysokiej jakości obsługi, do jakiej przyzwyczajeni są nasi klienci, a także poszerzanie naszej oferty. – mówi Rajmund Węgrzynek, Dyrektor Zarządzający Tétris w Polsce i CEE.

Logistyka = gimnastyka

Problemy z łańcuchami dostaw dotykają różnych branż i obszarów działalności firm. Perturbacje mające swój początek jeszcze w 2020 roku, związane ze sprowadzaniem towarów z rynków zagranicznych na czas, w efekcie w minionym roku postawiły przed branżą budowlaną wiele nowych wyzwań. Ceny materiałów zmieniały się niezwykle dynamicznie, podobnie jak ich dostępność. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku sytuacja się nie poprawi. Dlatego jeszcze bardziej niż kiedyś, dziś liczą się zbudowane relacje, zaufanie, sprawdzeni dostawcy i podwykonawcy.

– Obecne czasy kojarzą się nam z dużą niepewnością. Wyceny, które otrzymujemy od naszych poddostawców potrafią się zmieniać w ciągu kilku tygodni, a nawet dni. Szybko też tracą na aktualności. Wyzwania te dotyczą całej branży budowlano-wykończeniowej. Wymaga to od nas zupełnie nowego podejścia do planowania poszczególnych etapów realizacji projektu. Decyzje muszą zapadać o wiele szybciej. Polegamy na naszych stałych dostawcach, z którymi mamy już wypracowany model współpracy. Negocjacje ułatwia nam również skala naszych działań i liczba prowadzonych jednocześnie projektów. –  mówi Rajmund Węgrzynek.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów