Przez pierwsze półrocze tego roku wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na największych rynkach biurowych poza Warszawą sięgnęła w I półroczu 234 mln euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 220 mln euro. Apetyt inwestorów pozostaje wysoki, a rynki regionalne czekają intensywne miesiące.

- W I półroczu na polskim rynku biurowym sfinalizowano transakcje o łącznej wartości 385 mln euro, z czego aż 234 mln euro przypadły na umowy kupna/sprzedaży poza Warszawą. Oznacza to, że rynki regionalne uzyskały wyższy wynik od Warszawy, a ich udział w całkowitym wolumenie transakcji biurowych w Polsce sięgnął aż 59 proc. Inwestycyjną gwiazdą I półrocza poza Warszawą był Kraków, w którym zrealizowano transakcje o największej wartości wśród rynków regionalnych - informuje Sławomir Jędrzejewski, dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL.

W I półroczu na rynkach biurowych poza Warszawą zrealizowano transakcje inwestycyjne, których przedmiotem były następujące nieruchomości: Enterprise Park w Krakowie (sprzedający: Avestus, kupujący: Tristan Capital Partners), Kazimierz Office Center w Krakowie (sprzedający: GTC, kupujący: GLL), Green Horizon w Łodzi (sprzedający: Skanska, kupujący: Griffin Group), Baltic Business Center w Gdyni (sprzedający: BPT Optima, kupujący: Octava S.A.), West House 1B (część West Forum) we Wrocławiu (sprzedający: Archicom, kupujący: GNT) i Millenium Plaza w Katowicach (sprzedający: Aviva, kupujący: Lone Star).

- Po znakomitym wyniku 440 mln euro, jaki zanotowały biurowe rynki regionalne w ubiegłym roku, inwestorzy nie tracą tempa. Takie czynniki jak brak dużych projektów na sprzedaż w Warszawie, wysoka aktywność najemców w największych aglomeracjach poza stolicą, ciekawa oferta biurowa oraz nadal atrakcyjne stopy kapitalizacji przyciągają uwagę inwestorów do Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, ale również Łodzi, Poznania czy Katowic. Biorąc pod uwagę transakcje czekające na finalizację i zakładając, że toczące się obecnie rozmowy zakończą się jeszcze w tym roku, łączna wartość umów kupna/sprzedaży obiektów biurowych poza Warszawą ma szansę wynieść nawet 750 mln euro, czyli ok. 70 proc. więcej niż w ubiegłym roku - informuje Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL.